Bakan Coşkun: 'KOBİ tarifi yeniden yapılıyor'

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, KOBİ tarifinin yeniden yapıldığını ve kapsama hizmet sektörünün de alınacağını belirterek, “ Bu tarif içinde yerel basın da olacak” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Coşkun, 13-14 Aralıkta İstanbul'da yapılacak “IV. KOBİ Zirvesinin”, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde yapılan tanıtım toplantısına katıldı.

Bakan Coşkun, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Coşkun, KOBİ'lere ilişkin hükümet olarak neler yaptıklarının ayrıntısını verdi. Coşkun bu arada, Cumartesi günü İstanbul'da çok kapsamlı KOSGEB tanıtımı yaptıklarını, ancak o günkü gündem nedeniyle, tanıtımın basında yeterince yer almadığı siteminde bulundu. Coşkun, kapasite kullanma raporu olmayan sanayi kuruluşlarının bütün girdileri ve genel durumu sanayi envanterinde kayıtlı olmadığı için, teşvikler başta olmak üzere bir çok kararın geciktiğini söyledi.

Yaklaşık 70 bini aşkın sanayi kuruluşunun envanterde kayıtlı olduğunu, bunların, kapasite kullanım raporları değiştikçe güncelleştiğini kaydeden Bakan, ”Bu açığı kapatmak için biz bakanlık olarak talip olduk ama bundan 3 hafta öncesine kadar İstatistik Kurumu görevlendirildiği için bir sonuç alamadık. Şimdi Odalar Birliği ile birlikte YPK kararları doğrultusunda, bu işe yeniden el atmış bulunuyoruz”dedi.

Coşkun, KOSGEB olarak önce bir tarama yaptıklarını ve 4 bin KOBİ'nin kayıt altında olduğunu, bunun şimdi 57 bine çıkarıldığını vurgulayan Bakan “Birincil hedefimiz 100 bin KOBİ'ye çıkmaktır. Ondan sonra da bu rakamı 250 bine ulaştırmaktır” diye konuştu.

Toplam 13 bin 700 KOBİ'nin teknolojik eğitimden geçtiğini ve bu sayıdaki kuruluşun hibe ya da krediyle desteklendiğini anlatan Bakan, KOBİ'lerin artık 5 adet belgeyle ister internet ortamında ister bölge müdürlükleri vasıtasıyla krediye ulaşmakta olduklarını hatırlattı.

KOBİ'LERE DÖNÜK ÇALIŞMALAR

Bakan Coşkun, KOBİ'lere ilişkin yapılan çalışmaları şöyle sıraladı: “Göreve geldiğimiz günden bu yana Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde 20 bölgede teknoloji merkezleri kurduk. 22 Üniversitede Teknoloji Geliştirme Merkezleri oluşturduk. SAN-TEZ projesini hayata geçirdik ve bu projelerin uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla KOBİ'lerle köprü oluşturduk. AB 6. çerçeve raporu tamamlandı. Şimdi 7'cisine başlayacağız. KOBİ'lerin patent ve sınai mülkiyet haklarının yüzde 50'sini karşıladık. Bunun için 700 trilyon lira kaynak ayırdık. Yeniden yapılanma ve ihracat konularında sıfır faizli kredi sağladık, dünyada 'risk sermayesi' denilen bizim girişim sermayesi diye adlandırdığımız sistemi hayata geçirdi. İŞGEM projesini kurduk şimdilik 7 tane olan merkez sayısını elbette artıracağız.”

ARA MALI ÜRETİMİNİ KİMLER YAPIYOR?

Coşkun, KOBİ'lerin ara mal üreten kuruluşlar olması sebebiyle, bu kuruluşların güçlendirilmesini çok önemsediklerini ifade ederken, büyük kuruluşların başarısının KOBİ'lerin ara malı üretimiyle yakından ilgili olduğunu belirtti.
KOBİ'lerin ara malı üretmesiyle aynı zamanda ithalatta büyük katkılar sağladığına işaret eden Bakan, bunun da dış ticaret açığının kapatılmasında önemli olduğunu bildirdi.

YEREL BASINA MÜJDE

Bakan Coşkun, “yerel basının KOBİ tarifi kapsamına alınıp alınmayacağına” ilişkin soru üzerine, KOBİ tarifinin yeniden yapıldığını, önceki tarifte hizmet sektörünün bu kapsam içinde olmadığını söyledi. Coşkun ancak bu konuda bakanlığının yaptığı yeni çalışmada, 250 kişiye kadar istihdamı olan, sağlık, eğitim ve turizm gibi hizmet sektörleriyle bazı tarım işletmelerinin de yeni tarif içinde olacağını söyledi. Coşkun, yerel basının da bu yeni tarif içinde yer alacağı müjdesini verdi.

TOBB BAŞKANININ İSTİKRAR VURGUSU

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, son 4 yılda yapılan reformlar sayesinde, eskiden ekonominin görüş açısını küçülten makro ekonomik istikrarsızlığın, artık ayak bağı olmaktan çıktığını belirtti.
Tüm bu reformlar yapılırken, özel sektörün üzerine düşeni yaptığını ve Türkiye ekonomisinin son 5 yılda sağladığı büyümenin, son 30 yıldaki büyümenin neredeyse iki katına ulaştığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “İstikrar ortamının devam ettirilmesi, büyümenin sürdürülebilmesi için gerekli” dedi.

KOBİ'LERE DESTEK İSTEĞİ

İş yapma ve yatırım ortamında hala pek çok engel bulunduğuna işaret eden TOBB Başkanı, küresel rekabet alanında KOBİ'le destek verilmesini istedi. “Destek vermezsek kaybederiz. Cari açığımız da dünya rekoru kırar ve milli gelirin yüzde 8'ini aşar. Bu gidiş sürerse önümüzdeki 3 yıl zarfında toplam 100 milyar dolar açık vereceğiz”diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu, KOBİ'leri rakipleriyle aynı şartlarda mindere çıkmalarını sağlamaya çalıştıklarını ifade ettiği konuşmasında, bu konuda sanayi ve ticaret bakanından ciddi katkılar gördüklerini söyledi. TOBB Başkanı, zirveden çıkacak sonucun KOBİ'lerin iyileştirilmesi ve önerilerin hayata geçirilmesi yönünde değerlendireceklerini sözlerine ekledi. Toplantıya ayrıca, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Adem Şahin, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Yusuf Balcı, TSE Başkanı Kenan Malatyalı, KOSGEB Başkanı Bayram Mecit, TÖSYÖV Başkanı Hilmi Develi ile diğer yetkililer katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious