Bakan Coşkun'un Kosova temasları

  • Giriş : 17.09.2006 / 00:00:00

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kosova'da bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Kosova Başkanı Fatmir Seydiu ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşmede ağırlıklı olarak geçtiğimiz ay Kosova Meclisi'nde oylanan ancak az bir farkla reddedilen Türkçe'nin Kosova'da resmi dil olması konusu ele alındı. Seydiu görüşme sonrasında yapılan ortak açıklamada Türkiye'nin kendilerine her alanda verdiği destekten dolayı Bakan Çoşkun'a teşekkür etti.

Bakan Coşkun'da burada yaşayan Türk azınlığının kazanılmış haklarının muhafazası konusunda bilgi alışverşinde bulunmaya devam edeceklerini belirterek; "Çünkü Kosova yeniden yapılanıyor, Kosova'nın geleceği huzura kavuşması, barış içerisinde insanların yaşamasını sağlayacak yapılanma hazırlanıyor. Bu yapılanmada Türk kardeşlerimizin hakkında saygılı olacaklarına inanıyorum. Tabi ki bazı kesimler, güç odakları Türkiye ve Kosova'nın bu denli yakınlaşması kendi menfaatlerine ters düşebilir. Bu başkanımıza da söyledim. Bu oyunlara gelip sakın ola ki bizim kardeşlerimize gölge düşürmek, her hangi bir yanlış yapılmasın. Çünkü Kosova Parlamentosunda Türk Dili'nin resmi dil olmasıyla ilgili oylanan konu da Türk Dili az bir farkla reddedildi. Ümit ediyorum ki bunu düzelteceklerdir. Çünkü Türkiye tarih boyunda Kosova'nın yanında olmuştur. İnsanı yardımlar başta olmak üzere BM kararları doğrultusunda, NATO içerisinde ve AGİT içerisinde askeriyle, polisiyle Kosova'ya hizmette bulunmuştur. Dostluk ve kardeşlik içerisinde her türlü desteğimiz devam edecektir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious