Bakan Çubukçu, 'Sevgi Evleri'nden umutlu

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde yapımına başlanan 'Sevgi Evleri' ile, maddi ve manevi varlığını tam manasıyla geliştiren çocuklar yetiştireceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gaziantep'te Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumları'na ait çocuk yurtları ile belediyelere bağlı rehabilitasyon merkezlerine bir dizi ziyarette bulunan Çubukçu, bakım ve hizmet verdikleri kesimlerin, toplumun en dez avantajlı grupları olan kadınlar, özürlüler, yaşlılar ve çocuklardan oluştuğunu kaydetti.

Bu hizmeti verirken, gönüllü kuruluşların desteği ve toplumsal dayanışmanın gerekliliğine dikkat çeken Çubukçu, bakıma muhtaç çocuklara gerçek bir aile ortamını sunabilmek için koğuş sisteminden ev sistemine geçtiklerini belirtti.

Ev sistemine geçişle birlikte, yuvalarda bürokratik ilişkiler yerine insan sevgisini esas alan ilişkiler ağı kuracaklarını ifade eden Çubukçu, "Aynı zamanda bürokratik ilişkilerin yerine insan sevgisini esas alan temel alan ilişkiler ağı kuruyoruz. Gönüllü annelerle, çocuklarımıza anne diyebilecekleri, gerçekten aile ortamını yaşatabileceğimiz, sadece fiziki şartlarını düzeltmekle kalmayıp, içine ruh ve sevgi koyabileceğimiz, çocukların güven duyabileceği, 24 saat yaşayabileceği ortamlar oluşturuyoruz." dedi.

Sevgi evlerinin yapımına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayeleri ve Malatyalı işadamlarının desteği ile başladıklarını belirten Çubukçu, şöyle devam etti: "Devamında Kayseri ve Konya'da sevgi evleri açacağız. 23 ilde pilot çalışmalar sürüyor. Sevgi evleri çalışmaları, Türkiye'yi kuşatacak şekilde sürecek. Bu yerleri, hayırseverlerle ve kurum olarak yapıyoruz. Kurum olarak 6 grubu kendimiz yapacağız. Bir taraftan Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde kendi arazimizi vermek kaydıyla TOKİ'ye yaptırıyoruz. Ümit ediyorum ki, kısa bir süre içinde, toplumun desteğini alan, dayanışma ruhuyla topluma kazandırdığımız çocuklarımızın yetiştiği, maddi ve manevi varlıklarını tam manasıyla geliştirdiği çocuklar yetiştireceğiz."

Ziyaretlerine Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ile başlayan Bakan Çubukçu, daha sonra SHÇEK'e bağlı 0-6 yaş grubu çocukların kaldığı yuvayı ziyaret etti.

Minikler tarafından kapıda çiçeklerle karşılanan Çubukçu, çocuklarla yakından ilgilendi. Sünnet olan 12 çocuğu çeyrek Cumhuriyet altına takan Çubukçu daha sonra minik çocukları kucağına aldı ve bir süre onlarla ilgilendi.

Medine Yağmurcu (6) isimli zihinsel engelli bir çocuğu kucağına oturtan Bakanı bir sürpriz bekliyordu. Medine, Bakan Çubukçu'nun hiç beklemediği bir anda saçlarına asıldı ve bir süre bırakmadı. Araya Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can ve yurt personeli girdi.

Buradan Şahinbey Belediyesi Çocuk Yurdu'na geçen Çubukçu, minikler tarafından söylenen Türkiyem şarkısına yer yer eşlik etti.

Çocuklar tarafından sergilenen tam tam dansını izledi. Çubukçu, SHÇEK'e bağlı Huzurevi'ne de geçerek yaşlılarla bir süre sohbet etti. Bakan Çubukçu'nun ziyaretleri gün boyunca devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious