Bakan Çubukçu yıllın annesi plaketi verdi

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Tekerlekli sandalyeye mahkum engelli kızına 40 yılı aşkın bir süredir bakan Hafize Menemencioğlu (82), özel bir radyo istasyonu tarafından yılın annesi seçildi. Menemencioğlu'na, plaketi ve ödülü Devlet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İkibuçuk yaşında çocuk felci geçiren ve tekerlekli sandalye ile yaşamak zorunda kalan kızına karşı özverili davranışı nedeniyle özel bir radyo tarafından Yılın Annesi seçilen Hafize Menemencioğlu, Bakan Nimet Çubukçu tarafından ödüllendirildi.

Radyonun Ortaköy'deki merkezinde düzenlenen törende konuşan Bakan Çubukçu, özel kuruluşların kadınlarla ilgili çalışmalarından mutluluk duyduğunu söyledi. Toplumda, bazı kesimlerin olumsuzluklar yaşadığını belirten Çubukçu, "Kadın, çocuk ve yaşlılar toplumun en dezavantajlı kesimini oluşturuyor. Bu ödülün uyarıcı etkisi olmasını umut ediyorum. Kadın olmak zor. Engelli evlat annesi olmak, daha da zordur. Bu duygu önünde saygı ile eğiliyorum" şeklinde konuştu.

Yılın Annesi seçilen Hafize Menemencioğlu ise kızının iki buçuk yaşında çocuk felci geçirerek tekerlekli sandalyeye mahkum olduğunu ve o günden bu yana bütün ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığını anlattı. Kızının Hukuk Fakültesi okumasını ve avukat olmasını sağladığını anlatan Menemencioğlu, "Çok zor şartlarda onun eğitimini tamamladık. Ama hiçbir gün durumdan şikayetçi olmadım. Yaptıklarımın bu şekilde ödüllendirilmesi beni fazlasıyla sevindirdi" dedi.

Avukat Nur Menemencioğlu ise, annesinin fedakarlıklarını asla unutamayacağını dile getirerek annesinin bir fedakarlık abidesi olduğunu kaydetti. Kendisinin ilk okuldan bu yana annesinin desteğine muhtaç olduğunu anlatan Nur Menemencioğlu, "Annem beni her gün üniversiteye götürür ve getirirdi. Çok zorluklar çektik, ama hepsini aştık. En zoru ise, avukat olduğum için adliyelerde yaşadıklarım. Engelliler oralarda zorluklar yaşıyorlar. Yine de bu ödülün anneme verilmesinden dolayı çok mutlu oldum" şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Törene Bakan Çubukçu'nun yanı sıra Saran şirketleri Yönetim Kurulu Balkanı Saadetin Saran, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, televizyon programcısı Ayşe Özgün ve sinema sanatçısı Yalçın Düner de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious