Bakan Çubukçu'nun kurtardığı genç kız ailesine teslim edildi

Bakan Çubukçu'nun kurtardığı genç kız ailesine teslim edildi.11070
  • Giriş : 15.12.2007 / 09:33:00

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Köyü’nde babası tarafından 4 ay süre ile bir odaya kapatılarak şiddet uygulandığı gerekçesi ile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Huzurevi’ne teslim edilen Ayşe Köse, yeniden ailesine teslim edildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çorlu Kaymakamı Ali Dursun’u ziyaret eden baba Emin Köse, ortada bir yanlış anlama olduğunu söyleyerek, kızını alarak köyüne götürdü.
Çorlu Sarılar Köyü’nde babası tarafından dövüldüğü ve bir odaya kapatıldığı ileri sürülerek Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya atılan elektronik posta ile kurtarılan 24 yaşındaki Ayşe Köse'nin durumu değişik bir boyut kazandı. Jandarma gözetiminde Tekirdağ Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanları tarafından köyünden alınarak Çorlu Huzurevi’ne konulan Ayşe Köse’nin babası Emin Köse, bugün öğle saatlerinde Kaymakam Ali Dursun’u ziyaret etti. Baba Emin Köse, kızı ile hiçbir probleminin olmadığını, olayın bir arsa yüzünden mahkemelik olan akrabalarının konuyu bilmeden Bakan Çubukçu’ya attığı elektronik postadan kaynaklandığını söyledi.
Her baba-kız arasında olabilecek sorunların kendilerinin arasında da olduğunu kaymakama anlatan Baba Emin Köse, “Ama eve hapis etmedim ve dövmedim. Ben kızıma bizim köyde yaşayan 85 yaşındaki yaşlı bir kadını, arkadaşı ile dövdüğü için kızdım ve bağırdım. Daha sonra Ayşe de benim evde olmadığım bir gün evden çıkarak başka bir köyde oturan ablasının yanına kaçmış. Daha sonra bize gelen bilgiler doğrultusunda ablasına giderek Ayşe’yi alıp eve getirdim. Eve getirdiğim kızıma bir Tokat dahi atmadım. Bizim mahkemelik olduğumuz akrabalarımızdan biri böyle bir mail atmış'' dedi.

DOKTORA GÖTÜRECEKLER SANDIM
Baba Emin Köse köydeki evlerine jandarmaların sabah 06.00’da geldiğini ve Ayşe’yi alıp götürdüklerini anlatarak, “Ben de muayene ettirip geri getirecekler sandım ve hiç bir şey sormadım. Huzurevine götürdüklerini sonradan öğrendim'' dedi.

GAZETECİLERDEN KAÇTI
Kaymakam Ali Dursun ile görüştükten sonra binanın arka kapısından bir polis otosu ile Çorlu Huzurevi’ne giden baba Emin Köse, burada da gazetecileri karşısında görünce yüzünü ceketi ile kapatarak araçtan inmedi. Daha sonra araçtan inen Köse, kızı Ayşe ile kucaklaştı. Baba kız uzun süre birbirlerine sarılarak ağladı.

UZMANLAR GÖRÜŞTÜ
Çorlu Huzurevi’nde kalan Ayşe Köse babası ile buluşmadan önce iki uzman ile görüştü. Sosyal Hizmet uzmanlarına Ayşe, ailesini çok özlediğini anlattı. Umanlar, Ayşe’ye ömür boyu huzur evinde kalamayacağını ve kendisini seven ailesinin olduğunu anlatarak, eğer kabul ederse kendisini ailesine teslim edeceklerini söylediler. Uzmanların baba ile görüşmesinden sonra baba kız buluşturuldu. Buluşmanın ardından baba kız köylerine döndü.

KÖY MUHTARI DA GELDİ
Sarılar Köyü Muhtarı Şahin Nas, ailenin yaklaşık 15 yıl kadar önce evinin yandığını ve komşularının yardımı ile aileye yeni bir ev yapıldığını söyleyerek, “Komşularının kızı ile yaşlı bir başka komşularını dövmüşler. Olayı duyan babası çok kızdı. Olay benim arabamda yaşandı. Baba, ‘Bize sahip çıkan komşularımızla nasıl kavga edersin’ diyerek kızına bağırdı. Ayşe ise babasından korktuğu için bir başka köyde ikamet eden ablasının yanına kaçmış. Daha sonra gittiği ablasının evinden alıp yeniden köyüne getiren de benim. Köye geldiğinde bir hafta kadar halasının evinde kaldı. Daha sonra babasının evine teslim ettik. Olayların en yakın şahidiyim. Kızı babasına teslim ettikten sonra dahi baba kızına bir Tokat vurmuşluğu yok. Babasından korkusuna kaçar hale geldi. Anne ve kardeşi de böyle bir şey olmasını istemiyor. Kapalı tutulduğu iddia edilen dönemde kızı defalarca gördüm. Komşularına gitti, bakkala gitti, köyde dolaştı. Kızın korkusu babasından. Babası eve gelince korkuyordu. Onun dışında geziyor, dolaşıyordu'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious