Bakan Eker: Kuş gribi kontrol altında

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği sürecinde, tarımsal ve hayvansal ürünlerin işlendiği modern tesislerin sayısının artmasının önemli olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Eker, Çanakkale'nin merkeze bağlı Dörtyol köyündeki, Bir-Süt Süt Mamulleri İşleme tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, 12 yıl önce günde 200 kilo süt üreten bu tesisin, bugün günde 8 ton kapasiteye ulaşması nedeniyle bir başarı öyküsü olduğunu söyledi.
Tarımsal ve hayvansal ham maddelerin işlenmesine imkan veren bir tesisin, hem ürünlerin katma değerlerinin artırılması, yani hayvancılıkla uğraşan vatandaşların ürettiği ürünlerin değer kazanması açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Sadece ham madde üretmek insanların gelir düzeyini artırmaya yetmiyor. Bunun mutlaka katma değerini artıracak ürünleri üretmemiz lazım. Türkiye bugün, yılda yaklaşık 11,5 milyon ton süt üretiyor. Fakat, bu sütün maalesef yüzde 30'u modern tesislerde işleniyor. Geri kalanı, piyasada yerel imkanlarla üretilmekte, tüketilmekte ve değerlendirilmektedir.
Avrupa Birliği sürecinde, tarımsal ve hayvansal ürünlerin işlendiği modern tesislerin sayısının artması çok önemli. Çünkü Avrupa Birliği ile masaya oturduğumuz zaman, modern tesislerde üretilen sütün miktarı, bizim kotamızı oluşturacak. Ürettiğimiz sütün büyük bir kısmını, bu tesislerde işleyemezsek, o zaman Avrupa Birliği bize diyecek ki; (işlemediğiniz süt kota olarak kabul edilmeyecek. Bundan sonra bu sütü ve süt ürünlerini bizden alacaksınız.) Böyle bir durumla karşı karşıyayız. Bu nedenle bu tür hijyenik tesislerin açılması, sayılarının artması hem üretimimiz, hem çiftçimiz hem de ülkemiz için çok önemlidir.'' Hükümet olarak, kırsal alanda yaşayan vatandaşların, gelir durumlarını da artırmak ve ürettikleri ürünleri daha iyi değerlendirmelerine imkan sağlamak amacıyla, 2006 yılında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleme Projesi'ni başlattıklarını anımsatan Eker, şunları kaydetti:
''Bu proje kapsamında, bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, muhafazası gibi tarımsal ürünleri değerlendirmeye dönük kurulacak tesisleri yüzde 50 oranında hibe yoluyla destekliyoruz. 2006 yılında, Türkiye'de 1256 proje destekledik. Bunun 300'ü hayvansal ürünlerin işlenmesiyle ilgili tesislerdir. 1256 projenin yatırım tutarı 334 milyon YTL'dir. Hem kırsal alanda yaşayan vatandaşların iş bulma imkanı artıyor hem de yetiştirdikleri ürünü, daha iyi satma imkanı buluyor. Böylece ürettiklerimizi daha yüksek fiyattan, daha iyi katma değer kazandırarak, iç ve dış piyasaya satma olanağı buluyoruz. Bu destekleri, 2007 yılında da sürdüreceğiz.''

KUŞ GRİBİ
Bakan Eker, gazetecilerin kuş gribi ile ilgili sorusu üzerine, bir kaç mezradaki sulak alanda kuş gribine rastlandığını, kontrol altında olduğunu, itlaf işlemi yapıldığını, önemli bir problem bulunmadığını kaydetti.
Eker, daha sonra özelleştirilen Kaanlar Kumkale TİGEM İşletmesini gezdi.
Çanakkale Valisi Orhan Kırlı'yı ziyaret eden Eker'e, burada basına kapalı olarak brifing verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious