Bakan Eker: "Rusya'dan iade edilen domates yok"

Bakan Eker:
  • Giriş : 18.06.2008 / 16:20:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Rusya'nın Türkiye'den domates, üzüm, limon, patlıcan ve patates ithalatını haziran ayında durdurmasının önemli bir ekonomik kayba neden olmayacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eker, Rusya'nın ithalatı durdurma konusunda bildirimde bulunmasına karşın söz konusu ürünlerde herhangi bir iade yapmadığına dikkat çekti.

Ziraat Bankası'nın Antalya Tarımsal Bankacılık Şubesi'nin açılışına katılan Bakan Eker, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rusya'nın, Türkiye'den ithalatını yasakladığı ürünlerden domateste sera sezonunun haziranda bittiğini hatırlatan Eker, Türkiye'nin 12 milyon ton domates üretmesine karşın Rusya'ya geçen yıl haziran ayında sadece 34 bin ton
domates ihraç edildiğini ve bunun da toplam ihracat içinde küçük bir pay oluşturduğunu söyledi.

Geçen yıl haziran ayında Rusya'ya 44 ton patlıcan, 202 ton patates ihraç edildiğini, limon sezonunun bittiğini üzüm sezonun ise henüz başlamadığını anlatan Bakan Eker, "Haziran ayı bu beş ürünün çok az ihraç edildiği bir ay. Bu nedenle ithalatın haziran ayında durdurulması ekonomik açıdan önemli bir ekonomik kayıp olmayacak. Zaten bu ürünler başka ülkelere satılıyor" dedi.

Bir gazetecinin "Rusya'ya ihracatta bu sorun çıkmasaydı tüketici bu kadar ucuza domates yiyebilir miydi?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Eker, Rusya'ya ihraç edilen domatesin toplam üretim içerisinde çok düşük payı olduğunu tekrar hatırlattı.

Rusya'dan iade edilmiş domates olmadığını, sadece 6 ay içinde ihraç edilmiş ürünler konusunda bildirimde bulunduğunu vurgulayan Bakan Eker, bir başka gazetecinin "Hem bildirimde bulunuyorlar, hem iade etmiyorlar. Bu nasıl bir tutum?" sorusuna da "Bu soruyu onlara sorun bunun muhatabı biz değiliz" karşılığını verdi.

Tarımda kimyasal ilaç kullanımının kontrolü ve azaltılması konusunda alınan önlemler hakkında da bilgi veren Eker, görevlendirilen sertifikalı tarım danışmanlarının üretim aşamasında önemli yetki ve sorumluluklar üstlendiğini kaydetti.

Geçen yıl sebze meyvede ilaç kalıntısı konusunda yapılan 16 bin denetimin büyük bir bölümünün piyasadan alınan örnekler üzerinde gerçekleştirildiğini kaydeden Bakan Eker, sebze meyvede üretimin 31-32 milyon tondan 42 milyon tona çıkmasına karşın bunların üretiminde kullanılan kimyasal ilaçların miktarının 5 yılda 55 bin tondan 49 bin tona düşürüldüğünü belirtti.

Tarımda kullanılan en önemli kimyasallardan olan metil bromid kullanımına AB'nin 2005'de son verdiğini, Oktova Sözleşmesi'ne göre Türkiye'nin de 2015 yılında bu kullanımı bitirmesi gerektiğini anlatan Eker, buna rağmen alınan tedbirlerle bu yılın ilk baharında metil bromid kullanımına son verildiğini bildirdi.

Eker, Türkiye'nin Oktova Sözleşmesi'ne öngörülenden 7 yıl önce uyum sağlamasını "çok önemli bir uygulama" olarak nitelendirdi.

Eker, "Bir molekül metil bromür, 100 bin azot molekülüne zarar veriyor. AB ve gelişmiş ülkeler bunun kullanımını 2005'de durdurdu. Bizde 2008'de bitirdik. Bu kadar önemli bir uygulama yapmamıza rağmen basında buna yer verilmedi. 'Rusya'dan zehirli domatesler geri geldi' diye doğru olmayan haberler yapıldı. Toptancı halinde boşaltılan domatesler Rusya'dan gelmiş gibi gösterildi. Kendi kendimize kurşun sıkarsak... Milletin takdiri. Biz zaten domateslerimizi başka ülkelere satıyoruz. Rusya'dan geri dönen domates yok, sadece bildirim var" dedi.

Hububat fiyatları

Bakan Eker, bu yıl hububat alım fiyatlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin bir soru üzerine Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) sadece müdahale alım fiyatı açıkladığını hatırlattı.

Eker, "Hububat fiyatları şu anda iyi seyrediyor. Müdahaleyi gerektiren bir durum yok. Fiyatlar üreticiyi memnun ediyor. İhtiyaç olursa açıklarız" diye konuştu.

Bakan Eker, TMO'nun şu anda taahhütname karşılığı alım yaptığını belirtti.

Kırım Kongo kanamalı ateşi

Tarım ilaçlarının zamanında kullanılmaması ve yanlış kullanımı nedeniyle kene popülasyonunda artış olduğu yolundaki bir soru üzerine de Bakan Eker, her ilacın bir zehir olduğuna, bunların doğa, çevre ve canlılar üzerinde olumsuz etkileri bulunduğuna işaret etti.

Kimyasal kullanımının doğada bazı dengeleri bozduğunu belirten Eker, "Bu bir faktördür. Doğal dengeyi gözeterek biz 2003'den beri havadan ilaçlama yapılmasını azalttık ve bitirdik. Her canlı bir diğer canlıyı etkiliyor. Dünyanın her yerinde kene var. Ancak doğal dengenin yeniden tesis edilmesi için kurumlar arası disiplinler arası, bakanlıklar arası işbirliği yapılarak uzun vadeli çalışmalar yürütülmeli eğitime önem verilmeli" dedi.

Türkiye'de organik tarım alanındaki gelişmelere de işaret eden Bakan Eker, potansiyelin büyüklüğüne karşın organik tarım yapılan alanın 200 bin hektara ulaştığını belirtirken, insanların ancak gelir düzeyi arttıkça kaliteye, yedikleri-içtiklerine daha çok önem verdiğini ve organik tarımdaki gelişmenin de gelir düzeyinin artmasına bağlı olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious