Bakan Eker: Tarıma ayrılan desteği 3 kat artırdık

  • Giriş : 31.05.2007 / 08:36:00

Eker, hükümetleri döneminde tarıma ayrılan desteğin 3 kat artırıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Hükümetin 2007 programında tarıma 5.3 milyar YTL ayırdık ve 10 Haziran itibariyle bunun 5 milyar YTL'si nakit olarak ödenmiş olacak'' dedi.
Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonunca (MARİFED) düzenlenen ''AB Sürecinde Gıda Sektörü ve Sorunları'' konulu yemekli toplantıda konuşan Eker, tarımın yakın zamana kadar ihmal edilmiş ve tarifi doğru yapılmamış bir alan olduğunu söyledi.
Eker, bir iktisadi faaliyet alanı olan tarımın, ülkeler açısından kalkınmada sektör olarak dikkate alınması gerektiğini kaydetti.
Hükümetleri döneminde tarım konusunda yaptıklarını anlatan Eker; Tarım, Tohumculuk Endüstrisi, Toprak Koruma ve Gıda kanunlarını çıkardıklarını söyledi.
Gıda Kanununa bağlı olarak 13 yönetmelik ve çok sayıda gıda kodeksi çıkardıklarını belirten Eker, verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar başlattıklarını kaydetti.
Artık ''enerji tarımı'' diye bir alan oluşmaya başladığını ve bunun üzerine yoğunlaştıklarını ifade eden Bakan Eker, fosil yakıtların ömrünün sınırlı olduğunu, artık ülkelerin hububatı etanol üretiminde, yağlı bitkileri de bio dizel üretiminde kullandıklarını söyledi.
Eker, ''Bizim de üretim potansiyelini dünyadaki bu gelişmeleri dikkate alarak oluşturmamız lazım'' dedi.
Hükümetleri döneminde tarımsal desteklerin verimli ürün alınan bölgelere göre farklılaştırılması projesini başlattıklarını dile getiren Eker, şunları kaydetti:
''Biz, tarıma ayrılan desteği 3 kat artırdık. 2002'de 1.8 milyar YTL veriliyordu, 4,5 yılda kademeli olarak bunu 3 katına çıkardık. Hükümetin 2007 programında tarıma 5.3 milyar YTL destek ayırdık ve 10 Haziran itibariyle bunun 5 milyar YTL'si nakit olarak ödenmiş olacak.'' Eker, son 3 yılda arka arkaya Türkiye'de tarım sektörünün pozitif anlamda büyüdüğünü belirtti.
KDV indirimi hakkında da bilgi veren Eker, gıdada KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e düşürdüklerini, bu rakamın sektörün beklenti ve hayallerinin ötesinde olduğunu söyledi.
Türkiye'nin markalar çağında en kolay gelişme göstereceği alanın gıda olduğuna dikkati çeken Eker, ''Gıda, gelecekte bizim çok sayıda marka oluşturabileceğimiz veya mevcut markaları yerelden, evrensele taşıyabileceğimiz bir alandır'' diye konuştu.
Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eker, Haller Yasasında yapılan değişikliğe ilişkin soru üzerine, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının yasa üzerinde çalıştığını, kendilerinden de görüş alındığını kaydederek, ''Sanayi ve Ticaret Bakanlığının hazırladığı öneri yasalaştığında hallerle ilgili esas değişiklik o zaman çıkacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious