Bakan Eker 'uyardı'

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı ile ilgili halkı bilgilendirici çalışmalara ağırlık verdiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Pınarhisar ile Lüleburgaz ilçelerinde incelemelerde bulunmak, temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere geldiği Kırklareli'nde Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Eker, bu hastalık ile mücadelenin devam ettiğini, halka yönelik eğitim çalışmaları yapıldığını belirtti. Eker "Bu hastalık daha çok, haberdar olmayan kırsal kesime pikniğe giden misafirlerde görülüyor. Çiftciler kendisini korumasını bildiğinden dolayı ekseriyet sahada oturanlar kendilerini koruyamıyorlar. Eğitim faaliyetlerini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz" dedi.

Kenelerden bulaşan Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastağılı piknikçilerin korkulu rüyası oldu. Hastalık ilk defa Türkiye'de 2002 yılında görüldü. Bu zamana kadar 450 civarında vaka görülürken, 25 civarında kişi hayatını kaybetti.

Hastalık, hayvanlara ve insanlara kenelerin ısırmasıyla geçiyor. Hayvanlarda belirtisiz seyrederken, insanlarda öldürücü olabiliyor. Daha çok, kırsal kesimlerde yaşayan insanlar risk gruplarını oluşturuyor. Hastalık ani başlayan ateş, baş ve kas ağrıları, kırgınlık, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtilerle başlıyor. Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi şikayetlerle devam ediyor. Bunlara daha sonra vücudun muhtelif yerlerinde görülen kanamalar eşlik ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious