Bakan Ekren'den işadamlarına çağrı

Bakan Ekren'den işadamlarına çağrı.14890
  • Giriş : 12.07.2008 / 15:10:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Doğu Anadolu sanayici ve işadamlarına çağrıda bulunarak, ''Kalkınma Ajansından finansman sağlamak için uygun projeler üretin'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bitlis, Hakkari, Muş ve Van İlleri Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in de katılımıyla Van Sanayi ve Ticaret Odası (VATSO) toplantı salonunda yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Ekren, bugün Van'da kalkınma ajansı kurulmasının ilk startını vereceklerini söyledi.

Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovaları Sulama Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Bölgesi Kalkınma Planı (DOKAP) projelerine değinen Ekren, kardeşlik, birlik ve beraberliğin gelişme programlarının tek bileşeceğini olacağını söyledi.

Ekren, "Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan sloganını uygulamaya koyacağız" diye konuştu.

Bakan Ekren, söz konusu projeler çerçevesinde ekonomik ve sosyal gelişmenin hızlandırılması, altyapının iyileştirilmesi ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi açılımlarını harekete geçireceklerini de vurguladı.

Bölge işadamlarına da seslenen Ekren, işadamlarına kalkınma ajansından finansman sağlamaları için uygun projeler üretmeleri çağrısında bulundu.

İzmir ve Mersin'i de kapsayan Çukurova'da kalkınma ajansları kurduklarını hatırlatan Ekren, bu yıl Van'ın yanı sıra Gaziantep,Şanlıurfa ve Mardin'de de kalkınma ajansları kuracaklarını, kalkınma ajanslarının diğerlerini de İstanbul, Konya ve Samsun'da kurmayı planladıklarını bildirdi.

Kalkınma ajanslarının yanı sıra Cazibe Merkezleri Projelerini de uygulamaya koyacaklarını belirten Ekren, bu sene içinde Diyarbakır, Trabzon ve Sivas'ta cazibe merkezi oluşturulacağını, önümüzdeki yıllarda da özellikle Doğu Anadolu'da yeni cazibe merkezleri kurmayı planladıklarını söyledi.

İstanbul'un finans merkezi olması çalışmaları

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, söz konusu toplantı öncesinde kaldığı Merit Otelinde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi ve gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Konuyla ilgili bir soru üzerine İstanbul'da bir finans merkezi oluşturacaklarını kaydeden Ekren, bu nedenle buradaki kalkınma ajansının oluşumunu çok önemsediklerini bildirdi.

İstanbul Büyükdere Caddesi'nin bankaların çok yoğun bulunduğu bir merkez olduğunu belirten Ekren, "Orası otomatik olarak ABD'deki Wall Street gibi bir yer. Bankacılar da istiyorlar. Ama yoğunluk artacaksa lojistik hizmetleri, ulaşımı düzenlensin. Bu konuda haklılar. Bunlar şu anda tahmini konular. Perşembe günü Bankalar Birliği bu konuda bir sunum yapacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*