Bakan Ergün Kayserili sanayicileri dinledi

Bakan Ergün Kayserili sanayicileri dinledi.14833
  • Giriş : 10.07.2009 / 22:01:00

Kayseri İli Ortak Oda Borsa Toplantısı 09 Temmuz 2009 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün katılımı ile Kayseri Sanayi Odası toplantı salonunda yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplantıya Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, AK Parti Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ ve Mustafa Elitaş, Kayseri Milletvekilleri, belediye başkanları ve sanayiciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ü Kayseri Sanayi Odası'nda misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 43 yıldan beri Kayseri'nin sanayileşmesinde Kayseri Sanayi Odası'nın önemli payı bulunduğunu söyledi.

Ekonominin daralma sürecinde hükümetin almakta olduğu tedbirlere teşekkür eden Başkan Boydak, Kayserili sanayiciler olarak öncelikli meselelerinin mevcudu korumak olduğunu ve geleceğe ümitle baktıklarını belirterek, “Son aylarda karşımıza çıkan rakamlardan bir iyileşme yaşandığını görmekteyiz. Türkiye ne kadar üretirse uluslar arası alanda o kadar öne çıkacaktır. Bölgemizde üretim gücü bakımından Türkiye kadar güçlü ikinci bir ülke olmadığı da açıkça görülmektedir” dedi.

Gündemde olan yatırımları ve istihdamı teşvik paketlerinin şimdiye kadar çıkarılmış en adil ve en kapsamlı paket olduğunu ifade eden Başkan Boydak, bu paketin Türkiye açısından bir kalkınma hamlesi olacağını, bazı eksikliklerin olabileceğini ancak bunun da giderileceğine güvenlerinin tam olduğunu söyledi.

Kayseri olarak etrafındaki 13 ile katma değer kattıklarını, kalkınma ajanslarının da devreye girmesi ile birlikte bölgenin daha da planlı ve programlı büyüyeceğini ifade etti.

Kayseri Sanayi Odası olarak şehrin ve bölgenin kalkınması adına ciddi projelere imza attıklarını kaydeden Başkan Boydak, üyelerinin destekleri ile 2 milyon TL'nin üzerinde ki mesleki eğitime destek projelerini tamamladıklarını, KAYSO olarak her ilçeye bir yatırım yapma projelerinin olduğunu ve altı ilçede yapılan yatırımların bitme aşamasına geldiğini, bunun yanı sıra üyelerine yönelik eğitim projelerinin aralıksız olarak sürdüğünü sözlerine ekledi.

Daha sonra kürsüye gelerek Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarını özel sektörün eli ile aşacağını ifade eden Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci, son aylarda ekonomik göstergelerde iyiye gidiş olduğunu, hükümetin üretim ve yatırımı destekleyen projelerine Kayseri Ticaret Odası olarak her zaman destek vereceklerini belirterek, şehrimizde ticaretin ve hizmet sektörünün de desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Ünlü, hükümetin son dönemde aldığı tedbirleri desteklediklerini belirterek, tarımda hükümet tarafından desteklenmesi öngörülen ürün yelpazesinin genişletilmesi gerektiğini ve hayvancılık ihtisas OSB'lerinin kurulması gerektiğini dile getirdi.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Kamil Akçadırcı'nın Kayseri sanayisi ve ticareti hakkında yaptığı sunumun ardından kürsüye gelen Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Mustafa Alan, küçük esnaf ve sanatkarlar olarak can suyu kredisine ihtiyaçlarının olduğunu dile getirdi.

AK Parti Kayseri Milletvekili ve Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından tekrar görüşülmek üzere iade ettiği dört maddelik istihdam paketine sivil toplum kuruluşları tarafından sahip çıkılmamasının kendisini üzdüğünü söyledi.

Son olarak konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ekonominin özel sektörün eli ile büyüyeceğini belirterek özel sektörün bu misyonu yüklenecek bir seviyeye gelmesine katkıda bulunduklarını kaydetti.

İktidara geldiklerinde üretimin yüzde 5 yüksek, yüzde 50 oranında ise düşük teknoloji ile yapıldığını ifade eden Bakan Ergün, "Düşükten orta seviyelere çıktı. İleri teknoloji ile üretim yine yüzde 5'tir. Bu üretim gücümüzü düşürüyor. 5 yıl önce 2 teknopark varken, bugün bu sayı 36-37'lerde. Şu an 26 tanesi aktif durumda ve 10 binden fazla eleman buralarda çalışıyor. Ayrıca Ar-Ge çalışmalarına da büyük önem veriyoruz. Sanayi-üniversite işbirliğine de büyük önem veriyoruz. San-tez projeleri ile sanayiciyi üniversitedeki bilgi ile buluşturuyoruz. Yoksa raftaki bilgiyi ne yapayım. Genç nüfusumuzu istihdam etmeliyiz. Yoksa bu bizim için büyük bir handikap olur" diye konuştu.

Bakan Ergün, yeni girişimciler ortaya çıkarmak adına tekno girişim sermayesi başlatarak genç beyinlere yeni bir teknolojik ürün üretebileceklerini ispatlamaları halinde 100 bin TL hibe verdiklerini ve her sene bu şekilde 100 bin genci destekleyeceklerini söyledi.

Mart ayından itibaren ekonominin yükselişe geçtiğini de kaydeden Bakan Ergün, 2009'un son çeyreğinde Türkiye'nin artık açılacağını kaydetti. Krizin ilk çıktığı dönemlerde bazılarının provokatörlük yaptığını söyleyen Bakan Ergün, "Bizim birbirimizle didişecek zamanımız yok" dedi.

Çin'de Türklere yönelik yapılanları da kınadıklarını ve uluslararası platformlarda dile getirdiklerini ifade eden Bakan Ergün, tüketicinin tepki amaçlı yapacağı boykot içinde hükümet olarak buna karşı çıkamayacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*