Bakan Ergün'den 'antidemokratik' tepki

Bakan Ergün'den 'antidemokratik' tepki.11914
  • Giriş : 13.06.2009 / 20:20:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, demokratik yollardan iktidar olamayacağını bilenlerin anti demokratik yöntemlerle pozisyon elde etmek istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı açılış ve incelemelerde bulunmak için Konya'da bulunan Bakan Ergün, AK Parti İl Başkanlığı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. AK Parti olarak Türkiye'de hukuk devleti istikametinde önemli ilerlemeler sağlayan bir dönem yaşattıklarını ifade eden Ergün, demokrasi ve hukuktan hoşlanmayanların varlığına dikkat çekti.

Hükümet olarak bunlarla mücadele ettiklerini kaydeden Ergün, "Türkiye'nin hukuk devleti istikametinde olmasından hoşlanmayanlar var. Bunun olmadığı ortamlarda zengin olmak isteyenler de olabilir. Çünkü bakıyorlar 'bu halk bizi asla seçmez. Neden? Bizim halkla duygusal bir bağımız yok' diye düşünüyorlar. Böyle düşünenler kendilerini halka yakınlaştırmak yerine, kendilerini değiştirmek yerine demokrasiden umudunu keserek en iyisi anti demokratik ortamlardan bir pozisyon elde edelim diye bekleyenler oluyor. Bu da bazen işimizi zorlaştırıyor. Demokrasiyi güçlendirmeyi kalıcı hale getirmeyi zorlaştırıyor. Bunun da mücadelesini vermek bize düşüyor. Bunun sahibi millettir. Milletle bizim aramızda sağlıklı diyalog sürdüğü müddetçe bu yapılanlar kalıcı hale gelir." dedi.

Türkiye'nin kalkınması isteniyorsa bunun sağlam temellerle gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Ergün, yatırımcıların 'Türkiye'de iktidar partisinin başına ne geleceği belli değilse yatırımcı olarak benim başıma ne geleceği belli değil' diye düşünmez mi" diye sordu. "Her an herkesin başına ne geleceğinin belli olmadığı, demokratik mekanizmaların bir anda altüst olduğu ortamda nasıl sağlıklı bir yatırım ortamı olur" diyen Ergün şöyle konuştu:

"İnsanlar gerçekten tam bir demokrasi içersinde her türlü hürriyetin tadına vararak yaşayabilmelidir. Düşünceyi açıklama hürriyetinin çok geniş olduğu, inanç hürriyetinin, ifade hürriyetinin, teşebbüs hürriyetinin önünde hiçbir engelin bulunmadığı bir Türkiye'yi inşa etme mecburiyetimiz var. Türkiye'ye de demokrasinin kamil, ileri bir demokrasi olduğu kanaatine varırlarsa ve demokrasiden bir sapma olmayacağını, özgürlüklerden geriye gidişin mümkün olmayacağını görürlerse o zaman yatırım yapma kabiliyetlerini ortaya koyarlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*