Bakan Ergün'ü isyan ettiren karşılama!

Bakan Ergün'ü isyan ettiren karşılama!.12642
  • Giriş : 16.05.2009 / 21:04:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ilk defa bakan olarak geldiği memleketi Kocaeli'nde kendisi için yapılan karşılama törenine isyan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlk defa bakan olarak geldiği ve milletvekili olduğu Kocaeli'deki karşılamayı abartılı bulan Ergün, Türkiye'de bu tür geleneklerin ortadan kalkması gerektiğini ifade etti.

Bazı temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Bakan Ergün, ilk defa milletvekili olduğu Kocaeli'ye bakan olarak geldi. Kocaeli Valiliği önünde uzun bir karşılama töreni ile karşılanan Ergün, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer'i makamında ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Ergün, dün açıklanan 16.1'lik işsizlik oranına değindi. Orana olumlu ve olumsuz taraftan bakılabileceğini belirten Ergün, işsizlik artış hızından yavaşlama olmasının sevindirici olarak değerlendirdi.

Ergün, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "En yüksek işsizlik Kasım-Aralık aylarında ortaya çıktı. Şubat ayından itibaren de artış hızı yavaşlayan bir tablo var. Bu yönü ile bakıldığında işsizliğin artış hızında yavaşlama olduğunu görüyoruz. Diğer rakamlarla birlikte mukayese ettiğimizde Mart ayındaki sanayi endeksindeki artış, üretim artışı, tüketici güven artışı ve yeni kapasite kullanım oranları dikkate aldığımızda demek ki Mart ve Nisan aylarında yavaşlayan işsizlik yataya geçecek ve artık Nisan ayından itibaren de işsizlik oranlarındaki azalmayı yaşayabileceğimizi görüyoruz. Rakamlar bize bunları ifade ediyor. Dünya bir bunalıma girdi, Türkiye bu bunalımdan daha az etkilendi ve şimdi bir çıkış başladı. Nisan ayı itibarı ile bir çıkışın başladığını söyleyebiliriz."

KARŞILAMA TÖRENLERİ KALKMALI

Çok sayıda kişinin sabah saatlerinde valilik önünde sıraya geçip kendisini karşılamasını doğru bulmadığını belirten Ergün, gelişmekte olan ülkelerde bu geleneğin olmadığını Türkiye'de bunun en hızlı bir şekilde ortadan kalkması gerektiğini söyledi.

Ergün, karşılama törenleri ile ilgili fikrini şöyle açıkladı: "Bana soracak olursanız bugün olağan gibi karşılama törenleri bana doğru gelen bir şey değil. Bütün kamu görevlilerinin bir bakan geldiği zaman valilik önünde sıraya geçmiş olması, polis mangasının selamlamış olması bence çok uygun bir görüntü de değil. Ama bu yerleşik durum. Sayın valimiz bunun bir sefere mahsus olarak ilk defa bakanın gelmesi nedeniyle uygun olacağını söyledi. Ama bir dahaki gelişlerde asla böyle bir şey olmayacak. Her gittiğim yerde valilerle konuşuyorum, kesinlikle karşılamanın uygun düşmeyeceğini söylüyorum. Vali ve birkaç kişi ile karşılama olabilir. Bence bu da Türkiye imajına da çok olumlu katkı sağlar. Türkiye'nin bu törenselliklerden daha hızlı çıkması lazım. Bu kadar tören gelişmiş ülkelerin adetleri arasında yer almaması lazım. Türkiye de gelişmekte olan bir ülke inşallah bu adetler de hızlı bir şekilde değişir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*