Bakan Ergün'ü terleten sorular!

Bakan Ergün'ü terleten sorular!.11891
  • Giriş : 06.05.2009 / 15:30:00

Bakan Ergün, ''1. Avrupa KOBİ Haftası Etkinlikleri''nin tanıtımı çerçevesinde bugün bakanlıkta düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Tüketici Kanunu Tasarısı Taslağında kredi kartlarıyla ilgili olarak, ''kartların en az 3 yıl geçerli olması, böylece kart ücretlerinin 3 yılda bir ödenmesi ve kart ücretlerinin üst limitini belirleme noktasında Merkez Bankasının yetkilendirilmesi'' şeklinde bir düzenlemeye gittiklerini söyledi.

Bir gazetecinin, Tüketici Kanun Tasarısı Taslağı ile ilgili olarak tüketici derneklerinden gelen tepkileri nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Ergün, demokrasi varsa demokratik tepkinin de olacağını, kendilerinin demokratik tepkilerden rahatsız olmayacaklarını ifade etti.

Tepkilere ''bir mesaj taşıdığı ve bu tepkilerin kendileri için yararlı yönlerinin neler olabileceği'' açısından baktıklarını dile getiren Ergün, ''Eğer tepkiler bizden kaynaklanan bir rahatsızlığa işaret ediyorsa biz bu konudaki rahatsızlığı giderici tedbirleri alırız'' dedi.

Kredi kartlarından alınan yıllık ücretlerden şikayet edildiğini belirten Ergün, kredi kartı maliyetlerinin kart taşıyanlara yansıtılması uygulamasının dünyanın pek çok ülkesinde olduğunu, ancak bu uygulamanın Türkiye'de istismar edildiğine ilişkin eleştiriler bulunduğunu söyledi.

Banka kartlarının her yıl yenilendiğini, dolayısıyla kullanıcıların her yıl kart ücreti ödemek zorunda kaldıklarını anlatan Ergün, taslakta, kartların en az 3 yıl süreyle geçerli olması ve dolayısıyla kart ücretlerinin her yıl değil, 3 yılda bir ödenmesi ve bu ücretlerin üst limitinin bankalar yerine Merkez Bankası tarafından belirlenmesi şekilde bir düzenlemeye gittiklerini bildirdi.

Ergün, bu tablo mevcut tablodan kötüyse tepki gösterilebileceğini, ancak düzenlemenin mevcut durumdan çok daha iyi olduğunu ifade etti.

KOSGEB'İN SİLECEĞİ FAİZ TUTARI

Bakan Ergün, ''KOSGEB'in 31 Ekim 2009 tarihine kadar ana paraları ödenmesi kaydıyla sileceği kredi faizinin tutarının ne kadar olduğu'' yönündeki soruya karşılık da kurum ile ihtilaflı durumda bulunan 3 bin işletme olduğunu ve KOSGEB'in bu işletmelerden 15 milyon lira civarında kredi faizi alacağı bulunduğunu söyledi.

Ergün, bu işletmelerin 31 Ekim 2009 tarihine kadar ödemeleri gereken ana para tutarının da 65 milyon lira olduğunu kaydetti.

Sanayi Bakanı, yeni KOSGEB Kanunu ile kurumun müşteri sayısının 300 binden 2 milyon 300 bine çıkacağına işaret edilerek, KOSGEB'in kaynaklarının yeniden yapılandırılıp yapılandırılmayacağının sorulması üzerine, önümüzdeki dönemde KOSGEB'in daha çok ilde örgütlenme ve daha çok uzmanla çalışma imkanı olacağını belirtti.

Ergün, ''Tabii ki kaynaklar da yeniden planlanacak, ama KOSGEB sadece parasal destek veren bir organizasyon değil pek çok işletmeye farklı şekillerde destek veriyor. KOSGEB herkesle işbirliğine girebilen bu işbirliğini üretime dönüştürebiline bir organizasyon'' dedi.

''Teşviklerle ilgili çalışmalar ne aşamaya geldi?'' şeklindeki soruya karşılık da Ergün, son aşamada olduğunu söyledi.

Bölgesel ve sektörel teşvikle ilgili ciddi çalışmalar yapıldığını, bir koordinasyon oluşturulduğunu ve bu koordinasyonun içinde yer alanların çalışmalarını nihai noktaya getirdiklerini ifade eden Ergün, ''Hazine ile yapılan son toplantıda konu son aşamaya geldi. Konuyla ilgili açıklamanın yapılmasını bekleyelim'' diye konuştu.

KALKINMA İÇİN DEMOKRATİK REJİM

Ergün, ''KOSGEB'e yan bir banka oluşturulması'' gibi bir düşüncelerinin olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtlarken, KOSGEB olarak bir banka kurmaya niyetleri olmadığını, mevcut bankacılık sektörünün finansman için yeterince deneyimli ve birikimli olduğunu dile getirdi.

''Yeni bir banka kurulacaksa bu bizim dışımızda, özel sektörün kuracağı bir banka olur. Bizim modelimiz serbest piyasa ekonomisi modelidir'' diyen Ergün, şöyle devam etti:

''Eğer iktisadi gelişme olacaksa bunun için çok sağlıklı temellere ihtiyaç vardır. Bu temellerden birincisi demokratik rejimdir. Çoğulcu, katılımcı, özgürlükçü bir demokrasi olmadan iktisadi kalkınma olamaz. Otoriter rejimler zenginlik üretmezler. Belki bir devlet zenginliği, bir politbüro zenginliği oluşabilir ama bu toplumsal zenginlik haline dönüşmez. Türkiye için kim otoriter bir rejim hayal ederse... Otoriter rejim ister ideolojik mahiyetli bir otoriter rejim olsun, ister dini mahiyetli otoriter rejim olsun, ne olursa olsun otoriter bir rejimle iktisadi kalkınma olmaz, toplumsal zenginlik üretilemez. İnsanların kendilerini özgür hissettiği yerde iktisadi gelişme olur.

İkinci temeli ise hukuktur. Kurallar belli ve net olmalıdır. İnsanlar haksızlığa uğradıklarında haklarını arayabilecekleri bir hukuk sisteminin var olduğunu bilmeli ve buna inanmalıdır.

Üçüncü temel ise rekabetçi, dışa açık piyasa modelidir. Eğer iktisadi gelişme olacaksa rekabetçi, dışa açık serbest piyasa ekonomisi olmalıdır.''

MARKET YASASI

Nihat Ergün, kamuoyunda ''hiper market yasası'' olarak bilinen düzenlemeyle ilgili görüşünün sorulması üzerine de parlamentonun yoğunluğuna işaret etti ve bu yoğunluk nedeniyle bazı düzenlemeleri isteseler de öne çekmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

Söz konusu tasarının da sürüncemede kaldığını ifade eden Ergün, bu konunun ayrıntıları hakkında henüz kapsamlı bir inceleme yapmadığını ama büyük alış veriş merkezlerinin şehirleri kilitleyen, kentteki ticari akışı olumsuz etkileyen bir boyutunun olduğunu gördüklerini söyledi. Ergün, kısa zaman içinde bu konuda kararlarını verip kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

EKK HAFTAYA

Bakan Ergün, KOSGEB tarafından inşaat sektörüne verilecek desteklerle ilgili soruya cevaben de kurumun imkanları ölçüsünde inşaat sektörüne ve diğer sektörlere hangi destekleri vereceğinin KOSGEB İcra Kurulu toplantısında değerlendirileceğini bildirdi.

Hurda indirimiyle ilgili bir soruya karşılık da Bakan Ergün, ÖTV indirimleri, bu indirimlerin uygulanmasından elde edilen sonuçlar, sektörlerin ve tüketicilerin verdiği tepkiler ve bundan sonra atılacak adımların Ekonomi Koordinasyon Kurulunda gündeme geleceğini ifade etti.

Ergün, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının en geç önümüzdeki hafta yapılacağını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*