Bakan Eroğlu: Hava kirliliği azalıyor

Bakan Eroğlu: Hava kirliliği azalıyor.7338
  • Giriş : 16.01.2008 / 10:32:00

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, son yıllarda Büyükşehirlerde hava kirliliğinin artmadığını tam tersine azaldığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2007 yılında 81 ilde tam otomatik ölçüm istasyonu kurulması çalışmalarının tamamlandığını belirten Bakan Eroğlu, Hava Kalitesi'nin Korunması Yönetmeliğinde belirtilen değerlerin esas alınarak hava kalitesinin korunması için valiliklere tedbir almaları konusunda talimat verildiğini bildirdi. Eroğlu, Çevre Kanunu'nda yer alan 'kirleten öder' ilkesi doğrultusunda, çevreyle ilgili yönetmeliklerde belirtilen esaslara riayet etmeyenler hakkında cezai işlemler yapıldığını söyledi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in soru önergesine verdiği yanıtta başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Büyükşehirlerde hava kirliliğinin azaldığını söyledi. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Kocaeli ve Antalya gibi Büyükşehirlerde son yıllara ait hava kirliliği değerleri hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu, "Son yıllarda Türkiye'nin Büyükşehirleri için kükürtdioksit ve partiküler madde konsantrasyonlarındaki değişimler incelendiğinde, genelde temel kirleticilerde azalma görülmektedir" dedi. Hava kirliliği konusunda 2007 yılında 81 ilde tam otomatik ölçüm istasyonu kurulmasına yönelik çalışmaların tamamlandığını ifade eden Bakan Eroğlu, Hava Kalitesi Korunması Yönetmeliğine uygun değerlerin esas alınarak hava kalitesinin korunması için valiliklere tedbir almaları konusunda talimat verildiğini bildirdi.

-"KİRLETEN ÖDER" CEZASI VERİLİYOR-

Bakan Eroğlu, Çevre Kanununda yer alan "kirleten öder" ilkesi doğrultusunda, çevreyle ilgili yönetmeliklerde belirtilen esaslara riayet etmeyenler hakkında cezai işlem yapıldığını da kaydetti. Verilen cezalara ilişkin örnek veren Bakan Eroğlu, şu bilgileri verdi: "2005 yılında Ankara Valiliği denetim elemanları tarafından 302 adet denetim yapılmış olup, 240 adet şahıs/işletmeye 86 bin 858 YTL tutarında idari para cezası uygulanmıştır. 2006 yılında halk otobüsü, minibüs ve belediye otobüslerinden oluşan 219 taşıtın egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmıştır. Egzoz gazı emisyon ölçüm sonucu Trafikte Seyreden Motorlu Kara Taşıtlarından Kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonlarının Kontrolüne Dair Yönetmelikte belirtilen sınır değerleri aştığı tespit edilen 37 taşıt işletenine, ilgili Yönetmelik hükümlerine istinaden bir aylık süre tanınmış olup, bu süre içerisinde taşıtlarının bakım ve onarımını ve egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmaları temin edilmiştir. 25 şahıs/işletmeye 12 bin 500 YTL tutarında idari para cezası uygulanmıştır. Egzoz emisyon ölçümü yapılan 73 istasyonda 118 denetim yapılmıştır."

-EGZOZ ÖLÇÜMÜ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI-

Bakan Eroğlu, 2007 yılında egzoz emisyon ölçümü yapabilmek için yetki belgesi talebinde bulunan işletmelerden, egzoz emisyon ölçümü yapabilmek için yeterli teknik donanıma sahip olduğu tespit edilen 60 işletme ile protokol imzalandığını kaydetti. Eroğlu, sözkonusu işletmelerde 73 denetim yapıldığını da bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious