Bakan Eroğlu'ndan yangın söndürme cevabı

Bakan Eroğlu'ndan yangın söndürme cevabı.9876
  • Giriş : 06.08.2008 / 11:18:00

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, önceki yıllarda yangına müdahale süresinin ülke genelinde 60 dakika olduğunu belirterek, son yıllarda yapılan çalışmalarla bu sürenin 15-20 dakikaya indirildiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesini yanıtlayan Eroğlu, İzmir'de çıkabilecek orman yangınlarının, 73 ilk müdahale ekibi, 67 gözetleme kulesi, 34 haberleşme merkezi ve ALO 177 yangın ihbar hattıyla 24 saat esasına göre sürekli izlendiğini belirterek, görülen her dumanın ilgili birimlere anında haber verildiğini ve çıkan yangınlara en kısa sürede müdahale edildiğini kaydetti.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğünde 2008 yılında; 74 arazöz, 16 dozer, 4 su tankı, 1 loder, 6 greyder, 3 su tankeri, 8 karavan, 14 treyler, 53 arazi aracı, 51 motosiklet, 1 idari ve 2 kiralık olmak üzere 3 helikopter, 5 THK uçağı ve bin 147 yangın işçisi ile mücadele edildiğini ifade eden Eroğlu, çıkan yangınlara müdahale süresinin önceki yıllarda 45 dakika olduğunu, son yıllarda yapılan çalışmalarla bu sürenin 15 dakikaya indirildiğine dikkati çekti.

Eroğlu, İzmir'de 2008 yılında 2 bin 386 hektar tabii, 843 hektar suni olmak üzere toplam 3 bin 229 hektar alanda gençleştirme çalışmaları planlandığını belirterek, Haziran ayı itibarıyla planlanan miktarın 3 bin 146 hektarında gençleştirme çalışmalarının gerçekleştirildiğini, yıl sonu itibarıyla program hedeflerine ulaşılacağını ifade etti. Eroğlu, önceki yıllarda İzmir Orman Bölge Müdürlüğünde 85 bin 952 hektar alanda başarılı gençleştirme çalışmaları yapıldığını bildirdi.

-HASSAS BÖLGELERDE YANGINLA MÜCADELE EĞİTİMİ-

Eroğlu, orman alanlarının yangın ve doğal afetlerden korunması için yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

''Teşkilatımı her yıl düzenlenen Yangın Eylem Planı çerçevesinde çıkan yangınlara kısa sürede ve etkin müdahale edilecek şekilde planlama yapmaktadır. Yangına hassas bölgelerde yangınla mücadele eğitimine, yangın çıkmasını önlemek ve etkin mücadele etmek için önem verilmiştir. Özellikle, yangına hassas olan bölgelerde 3 bin 500 orman köyünde orman yangınlarını önleme konusunda bilinçlendirme eğitimleri, özellikle hedef kitle olan çocuklara ve gençlere, avcılara, çobanlara verilmektedir. Ayrıca geniş kapsamlı bilinçlendirme faaliyetleri çerçevesinde, belirli gün ve hafta etkinlikleri, yerel yönetimlerle koordinasyon toplantıları, radyo ve televizyonlarla işbirliği yapılmaktadır. Turizm acenteleri ve turistik tesislerde çalışan personel, orman yangınları ve alınması gereken önlemler konusunda eğitilmekte, orman içi gezi ve turlara katılanlara uyarıcı broşürlerin dağıtımı yapılmaktadır. Turistik tesislere, orman yangınlarını söndürmede kullanmak üzere yangın el aletleri dağıtılmakta ve gerekli denetimler düzenli olarak yapılmaktadır.''

-''KRİTİK NOKTALARA KARAVAN VE ARAZÖZ KONUŞLANDIRILDI''

Eroğlu, ülke genelinde kurulan 755 ilk müdahale ekibi, 775 gözetleme kulesi, 716 haberleşme merkezi ve ALO 177 yangın ihbar hattıyla yangınların anında görüldüğünü, ilgili yerlere ve ekiplere derhal haber verilerek kısa sürede müdahale edildiğini kaydetti.

2008 yılında, 818 arazöz, 152 dozer, 143 su tankı, 35 loder, 126 greyder, 143 su tankeri, 82 karavan, 114 treyler, 366 arazi aracı, 717 motosiklet, 6 idari ve 11 kiralık olmak üzere 17 helikopter, 15 THK uçağı, 2 amfibik uçak ve 11 bin yangın işçisi ile mücadele edildiğini bildiren Eroğlu, ''Orman yangınları ile mücadele kapsamında, çıkabilecek yangınlara daha hızlı ve etkili müdahale etmek amacıyla orman içi kritik noktalara karavan ile arazöz ve ekibi konuşlandırılmıştır'' dedi.

Meteoroloji ile birlikte yürütülen çalışma ile meteorolojik şartlar sürekli izlenerek ve orman yangınları açısından kritik olan zamanlar belirlenerek, kritik bölgelerde yoğun tedbirler alındığına işaret eden Eroğlu, 2007 yılında kullanılmaya başlanılan Yangın Yönetim Sistemi ile tüm araç ve iş makinelerinin hem merkezden hem de bölge müdürlüklerinden izlendiğini kaydetti.

Eroğlu, ''Yangınlara daha kısa sürede ve etkin müdahale edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmalarla, çıkan yangınlara daha kısa sürede ve etkin müdahale edilmesi sağlanmıştır. Nitekim daha önceki yıllarda yangına müdahale süresi ülke genelinde 60 dakika iken, son yıllarda yapılan bu çalışmalarla müdahale süresi 15-20 dakikaya indirilmiştir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*