Bakan ev önerdi, şehit eşi okul istedi

Bakan ev önerdi, şehit eşi okul istedi .7957
  • Giriş : 28.10.2007 / 11:40:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Hakkari Dağlıca'da şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Mustafa Uysal'ın Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı Çardak Köyü’ndeki ailesini ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

 Şehit ailesine taziyelerini sunan Bakan Şahin, acılı eş Meral Uysal'a bir ev alabileceklerini söyledi. Şehit eşi ise eve ihtiyacı olmadığını belirterek Çardak Köyü'ne okul yapılmasını, eşinin isminin de bu okula verilmesini istedi. Şehidin annesi de aynı isteği yineleyince Bakan Şahin, köye 11 derslikli bir ilköğretim okulu yapırılacağı sözünü verdi.
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ne bağlı Dağlıca bölgesi kırsalında şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Mustafa Uysal’ın Manavgat'ın Çardak Köyü'nde oturan ailesini ziyaret etti. Ziyarette, Antalya AKP Milletvekilleri Abdurrahman Arıcı ve Sadık Badak ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP Menderes Türel ve AKP İl Başkanı Hüseyin Samani, AKP İlçe Başkanı Cemil Yiğit ve Manavgat Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu da yer aldı. İlk olarak şehidin kayınpederi Numal Ünal’ın evine giden Bakan Şahin, taziyelerini sundu. Ardından bir süre bahçede oturan Mehmet Ali Şahin, şehit Mustafa Uysal’ın eşi Meral Uysal’a başsağlığı dilemek üzere eve çıktı. Meral Uysal’a başsağlığında bulunan Şahin, terörle mücadelede sonuna kadar gidileceğini söyledi. Bakan Şahin, ziyaret sırasında oldukça metanetli olduğu gözlenen şehidin eşi Meral Uysal'a, herhangi bir isteği olup olmadığını sordu. Şehit eşi Uysal ise terörün artık bitmesini, anaların, eşlerin ve çocukların ağlamamasını istedi. Uysal ayrıca, çocukların köyde okul olmadığı için Taşağıl Beldesi'ne gitmek zorunda kaldığını belirtip, Çardak Köyü'ne bir ilköğretim okulu yapılmasını ve şehit eşinin isminin de bu okula verilmesini istedi. Acılı eş, Bakan Şahin’in, çocukları ile oturabilecekleri bir ev alabileceklerini belirtmesi üzerine kendisinin evi olduğunu hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını söyledi.

‘MUSTAFAM’ DEDİ BAKANI BAĞRINA BASTI
Bakan Şahin ve beraberindekiler, daha sonra Şehit Mustafa Uysal’ın annesi Nefise Ünal’ın evini ziyaret etti. Şahin'i ve berberindekileri şehidin ağabeyleri Hasan ve Ali Uysal ile akrabaları karşıladı. Bakan Şahin, anne Nefise Ünal ve kız kardeşi Hatice Çıragöz ve yeğenlerine başsağlığı diledi. Anne Nefise Ünal’a elini öpen Bakan Şahin, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ şiirini okudu. Duygulu anlar yaşayan anne Ünal, Bakan Şahin’e sarılarak, ‘Mustafam’ diye bağrına bastı. Bakana sarılıp öpen şehit anası Nefise Uysal da oğlunun adını taşıyan bir okul yapılmasını istedi.
Bakan Şahin, ne pahasına olursa olsun şehit anası ve eşinin bu isteğini yerine getireceklerini belirterek “Şehidimizin adını taşıyan bir ilköğretim okulu için en kısa zamanda gerekli kaynağı bularak okulun bir an önce yapılması için Manavgat Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne aktaracağız ve okulumuzu yapacağız. Şehidimizin ismi kendi köyündeki okulunda yaşayacak. Türk halkının başı sağolsun'' dedi.
Bakan Şahin ve beraberindekiler daha sonra şehidin mezarına giderek dua etti. Son olarak köy okulunu gezen Mehmet Ali Şahin, okul inşaatına en kısa zamanda başlanacağı sözünü verdi.
Bakan Şahin ayrıca, Çardak Köyü'nde bulunan camii için de 10 bin YTL yardım yapılacağını söyledi.
Köyden ayrılmadan önce çiftçilerle de konuşan Bakan Şahin, seranın içine girerek domates topladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious