Bakan Faruk Çelik neden bu kadar sinirlendi?

Bakan Faruk Çelik neden bu kadar sinirlendi?.12509
  • Giriş : 21.03.2008 / 00:49:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 23:27:05

Çelik, memur sendikaları ile yapılan görüşmeler sonrasında bir açıklamaya hayli sinirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'yla ilgili memur temsilcileriyle yaptığı görüşmeye ilişkin, ''Belki bu toplantının sonundaki talihsizlik, kendi temsil ettikleri alanlardan ziyade farklı açıklama yapan arkadaşların ortaya koydukları değerlendirmelerdir ki, onlar, dün toplantıya katılan arkadaşları da rencide eder'' dedi.

Çelik, memur konfederasyonlarının genel başkanlarıyla görüşmesinin ardından, konfederasyon başkanlarından ayrı olarak yaptığı açıklamada, görüşmenin son derece düzeyli geçtiğini söyledi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile ilgili olarak yarın da Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği, Tüm İşçi Emeklileri Derneği, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği, Türk Tabipleri Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği ve Türk Veteriner Hekimler Birliği ile görüşeceklerini bildiren Çelik, bu şekilde, sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerini tamamlayacaklarını kaydetti.

Çelik, 24 Mart Pazartesi günü saat 15.00'da nihai görüşme için tüm kesimlerle bir araya geleceklerini ifade etti.

Görüşmenin ardından, ''sorumlu açıklamalar'' yaptıklarını belirttiği genel başkanlara teşekkür eden Çelik, şöyle konuştu:

''Fakat, kendi alanlarıyla ilgili olmayan ve çok da iyi anlamadıkları için bu konuda yanlış bilgi ve beyanda maalesef bulunulduğunu ifade etmek istiyorum. Bizim yapmış olduğumuz değerlendirmeye teknik heyetler de katılıyorlar. Bir teknik çalışma çerçevesinde 'ne olabiliri' değerlendiriyoruz. Ve mümkün mertebe de temsil ettikleri kesimlere dönük bir değerlendirmeyi daha sağlıklı buluyoruz. Çünkü, bir karmaşa yaşanmasın, bir düzensizlik yaşanmasın.

Kamu çalışanlarıyla ilgili yaptığımız değerlendirmede mevcut çalışanlarla ilgili hiçbir sorun olmadığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Yeni sisteme gireceklerle ilgili özellikle Türkiye Kamu-Sen Başkanı'nın bunun Anayasa'ya aykırı olabileceğiyle ilgili zaten öteden beri ifade ettikleri görüşleri olmuştur. Biz de görüşlerini bu anlamda dinledik. Bu yasanın Anayasa'ya aykırı olmadığı düşüncesiyle hazırladığımızı söyledik.

İçerikle ilgili olarak da sayın başkanlar, merak ettiler 'Nedir dün konuşulanlar' diye, genelde şu çerçevelerde değerlendirmeler yaptığımız söyledik. Şunlarla ilgili karar verdik, şunlarla ilgili netice, nokta koyduk gibi bir değerlendirmeyi dünkü toplantıya katılan arkadaşlara da haksızlık olarak görüyorum. Böyle bir şey söz konusu değil, kendilerine dünkü görüşmeyle ilgili genel bir bilgi verdik. Ama kendi alanlarıyla ilgili temsil ettikleri kitlelerle ilgili de bir sorun olmadığını, gerek emeklilik, gerek yeni girenler, gerek sistem içinde olanlarla ilgili ciddi bir sorun yaşanmadığını zaten Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı da ifade etti.''

Memur temsilcilerinin üzerinde durdukları ana konuları saygıyla karşıladıklarını belirten Çelik, şunları kaydetti:

''Gerçekten de toplantı son derece güzel bir toplantı oldu. Belki bu toplantının sonundaki talihsizlik, kendi temsil ettikleri alanlardan ziyade farklı açıklama yapan arkadaşların ortaya koydukları değerlendirmelerdir ki, onlar, dün toplantıya katılan arkadaşları da rencide eder. Çünkü, biz yüzeysel bir bilgi verdik. Dünkü toplantı, 19 maddeyi işçi temsilcileriyle çok enine boyuna değerlendirdiğimiz bir toplantıydı.''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'yla ilgili memur temsilcileriyle yaptığı görüşmeye ilişkin, ''Bilmeyen arkadaşın, bilmediği, ilgilenmediği konuyla ilgili açıklama yapmaması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

Bakan Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na ilişkin memur konfederasyonları başkanları ile Bakanlık'ta yaptığı toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, toplantıda 65 yaş ve prim ödeme gün sayısı konularının değerlendirilip değerlendirilmediğini sorması üzerine Çelik, Emek Platformu'nun taleplerini topladığı 19 maddenin de görüşüldüğünü söylediğini, bunun içinde prim gün sayısının da bulunduğunu söyledi.

Çelik, sosyal tarafların henüz kendi kurullarında bu görüşmeleri değerlendirmediklerini, öncelikle bu değerlendirmelerin yapılacağını, Bakanlık olarak kendilerinin de teknik çalışmaları yapacaklarını ifade etti. Çelik, ''Biz bunu pazartesi günü bir şekle sokmaya çalışırken, bugün kendi alanlarıyla ilgili olmayan açıklamaların yapılması talihsizliktir'' dedi.

Bir konfederasyon genel başkanının, ''yasanın, IMF'nin isteğiyle çıkarıldığına'' dair bir yorumda bulunduğu ve bunu kendisine de ilettiklerini söylediğinin belirtilmesi üzerine Çelik, ''Arkadaşlar böyle bir değerlendirme yaptılar ama bilemiyorum. Bizim gündemimizde böyle bir konu yoktu'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''Dün güleryüzlü bir hava vardı, bugün memur sendikalarında yüzler asık gibi bir hava vardı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine Çelik, şunları kaydetti:

''Memur sendikalarının benim izleyebildiğim bölümünde kendi sendikalarıyla ilgili olmayan konuları, bilmedikleri konuları izah etti bazı arkadaşlar. Dünkü toplantı gayet düzenliydi, bugünkü toplantı da güzeldi. Kendi konumuyla ilgili açıklama yapan arkadaşlar bizim konuştuklarımızı söylediler, ama kendi alanlarıyla ilgili olmayan açıklamalar maalesef talihsizliktir. Çünkü şunu da maalesef söylemek durumundayım; bilmeyen arkadaşın, bilmediği, ilgilenmediği konuyla ilgili da açıklama yapmaması gerektiğini düşünüyorum.''


-''AÇIKLAMALARIN YANLIŞLIĞI''-


Çelik, 65 yaşın 2060'dan sonraya ötelenmesine yönelik bir karar olup olmadığının sorulması üzerine, ''Şimdi bakınız böyle bir şey olabilir mi? İşçi sendikası temsilcileri bunu söylemiyor, ama memur sendikası temsilcisi bu konuyla ilgili görüş beyan ediyor. Sayın Bircan Akyıldız'ın ve Sayın Tombul'un açıklamalarını bir anlamda düzeyli, olması gerektiği gibi toplantının içeriyle bağlantılı şekilde değerlendiriyorum. Diğer açıklama, konunun anlaşılmadığını ortaya koyuyor. Ayrıca bu toplantının amacı, bir şeyi noktalamak değildi bugün itibariyle, şu bitmiş, şu bitecekmiş gibi açıklamaları doğrusu doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum'' dedi.

Prim ödeme gün sayısının 8 bin olarak kabul edilip edilmediği yönündeki soruya karşılık Bakan Çelik, ''kabul edildi'' demek için Pazartesi günü saat 15.00'ı beklemek gerektiğini bildirdi.

Çelik, memur sendikalarının, 7 bin gün primde ısrar ettiklerinin anımsatılması üzerine, şöyle konuştu:

''Memurlar, şu an 9 bin gün çalışıyorlar. Açıklamaların yanlışlığı... Bizim gündemimizde, işçi sendikalarının gündemi farklı, memur sendikalarının gündemi farklı. Kendileri şu anda 9 bin gün çalıştıklarının farkında değilse, bazı başkanlar için söylüyorum, yanlış anlaşılmasın. Çünkü konunun gündemi belliydi. O konu içerisinde kalan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum, ama bakınız, bir konfederasyon başkanı kalkar kendisiyle çok tartışmadığımız, tartışma gerektirmeyen bir konuyu burada açıklarsa, o bilgi, bir donanım gerektiriyor. Orada çok ciddi bir yanlış yapmıştır arkadaşımız. Biz kimseyi bir ayrıma tabi tutmadan bakanlık olarak toplantılarımıza davet etmeye devam edeceğiz. Herkes sorumluluk içerisinde hareket ederse, inanıyorum bu sürece olumlu katkı sağlar''

Bakan Çelik, taraflarla görüşmelerin devam ettiğini, bu görüşmeler sonunda bir mutabakat olursa, ancak bunu açıklamanın kendilerine düşeceğini kaydetti. Aksi halde, müzakere edilen konuları mutabakat sağlanmadan açıklamanın yanlış olacağını söyleyen Çelik, ''O zaman bu görüşmeleri yapmaya da gerek yok. Yanlış beyanda bulunan, hüküm ifade edenler, bu görüşmelerin anlamını, amacını, anlamamış arkadaşlardır. Biz üzüm yemek istiyoruz. Türkiye bu konuda üzüm yemek istiyor. Amacımız bağcıyı dövmek değil. Netice konusuna gelinmiş değildir'' dedi.

Öte yandan, Bakan Çelik'in açıklama yapmayacağının bildirilmesi üzerine, bazı mensuplarının bakanlığı terk ettiğinin belirten bazı basın mensupları, bakanlık basın birimi ile gazeteciler arasında iletişimsizlik yaşandığı ifade ettiler ve Çelik'ten bu konudaki aksaklıkların giderilmesini istedi.


-MEMUR-SEN VE BASK'IN AÇIKLAMALARI-


Memur-Sen Genel Sekreteri Ali Küçükkösen, toplantıda, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasına dikkati çektiklerini ifade ederek, popülist politikalarla boşaltılan sistemin açıklarının çalışanlar üzerinden kapatılmaması gerektiğini vurguladı.

Fiili hizmet zammı alan gazeteci ve posta dağıtıcıları gibi meslek guruplarının bu haktan yararlanmaları gerektiğine işaret eden Küçükkösen, zabıta memurlarının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

BASK Genel Başkanı Resul Akay da toplantıda, düzenlemenin ana omurgasında herhangi bir esneme olmadığını, diğer bazı konularda kısmi esnemeler olduğunu gördüklerini söyledi. Akay, ''Bugün itibariyle bu düzenleme, konfederasyonumuzun arzularını kesecek durumda değildir'' dedi.

Prim gün sayısının 8 bine inmesinin söz konusu olduğunu, 65 yaşta bir kararlılık gördüklerini anlatan Akay, Emek Platformu'nun ne karar alacağını bilemediklerini, ancak gerekirse konfederasyonlarının kendi tepkilerini ortaya koyarak eylemlerini zenginleştireceğini bildirdi.

Akay, bir soru üzerine, ''Doğacak yavrularımızı da ilgilendiren bir konuda, her türlü riski yüksek eylemlere girilmesini ben doğru buluyorum. Açlık grevi aslında insan sağlığına son derece zararlı bir eylem olmasına rağmen biz bu eylemi geçmişte yaptık, yeniden değerlendirme yaparız'' diye konuştu.

Prim ödeme gün sayısında ve 65 yaşın 2060'dan sonraya ötelenmesi gibi esnemenin olabileceğinin söylendiğini ifade eden Akay, emekli aylığı bağlama oranlarının kademeli olarak artırılmasının önerildiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious