Bakan Faruk Çelik yeni anayasa tarif etti

  • Giriş : 15.09.2007 / 23:07:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin temel değerlerini tartışmaya açmayacaklarını belirterek hazırlığı yapılan anayasanın özelliklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerini tartışmaya açmak, bu konuda tartışma yaratmak AK Parti'nin aklının kenarından bile geçmemektedir'' dedi.

Bursa'da AK Parti Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Faruk Çelik, burada yaptığı konuşmada, 22 Temmuz öncesi Türk demokrasisinin bazı kırılganlıklar yaşadığını, istenmeyen kimi olayların cereyan ettiğini, bunun sonucunda da TBMM'nin erken seçim kararı aldığını hatırlattı.

Çelik, AK Parti'nin seçimler sonucunda yüzde 47 oy oranıyla tek başına iktidara geldiğini belirterek, 22. dönemden kalan meclis başkanlığı, meclis divanı ve Cumhurbaşkanı seçiminin 23. dönem parlamentosu tarafından gerçekleştirildiğini anlattı.

Parlamentonun başlıca görevlerini yerine getirdikten sonra seçim meydanlarında vatandaşlarla paylaştıkları ''yeni sivil anayasa'' için beklemeden kolları sıvadıklarını dile getiren Çelik, ''Hükümetimiz, yeni sivil bir anayasa için çalışmalara ilk günden başladı. Sivil iradeyle Türkiye'nin birikimlerinin yansıdığı, devlet anlayışından uzak, bireye dayalı, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerine hiç dokunmayan bir anayasa çalışması devam etmektedir'' diye konuştu.

Çelik, çalışmaların ardından anayasa taslağının tüm siyasal partilere ve sivil toplum örgütlerine sunulacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: ''Taslak üzerinde çok ciddi tartışmalar gerçekleşecek. Tartışmalar sonucu eklenmesi gereken konular eklenecek. Sonuçta toplumun geniş bir kesiminden eleştiri nasibini alan bir taslak olacak. Taslak, tartışıldıktan sonra TBMM'ye sunulacak ve büyük bir uzlaşmayla kabul edilmiş olacak.

Bu anayasa, köyde çiftiyle çubuğuyla uğraşan Mehmet efendiden, şehirde fabrikada çalışan Ahmet efendiye ya da üniversitedeki hocalara varıncaya kadar toplumun tüm kesimlerince özümsenmiş, anlaşılır ve onaylanmış olacak. 2023, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına yakışır bir anayasa karşınıza çıkarma gayreti içindeyiz. Bunun altında başka birşeyler aramayı doğrusu gereksiz buluyorum.

Türkiye yeteri kadar gergin, kaoslu dönemlerden geçmiştir. Bu anayasanın amacı kaos oluşturmak, gerilim oluşturmak değildir. Türkiye'nin önünü açmaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerini tartışmaya açmak, bu konuda tartışma yaratmak AK Parti'nin aklının kenarından bile geçmemektedir.'' Çelik, daha sonra CHP Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Çelik, CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve Bursa milletvekilleri tarafından parti binasının girişinde karşılandı.

Akdoğan, ziyaretten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek, ''Bursa gibi emek yoğun bir şehrinden milletvekili seçilen Faruk Çelik'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak seçilmesinden büyük mutluluk duyduk. Biz CHP İl Başkanlığı olarak Bursa ile ilgili göreceğimiz eksikleri ve sorunları sayın bakanımıza çekinmeden ileteceğiz'' dedi. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel de geçen dönem Bursa'ya demiryolunun yeniden kazandırılması konusunda büyük çaba sarfettiğini hatırlatarak, yeni dönemde AK Parti'nin de bu konuda desteğine ihtiyaç duyacağını bildirdi.

Çelik de Bursalı milletvekilleri olarak Ankara'da uyum içinde çalışacaklarını ifade ederek, ''Ankara'da siyaset biraz hızlıdır, ancak biz uyum içinde olacağız. Bursa'ya başta demiryolunun getirilmesi konusu, her türlü hizmetin gelmesi için elbirliğiyle çalışacağız'' diye konuştu. Çelik, daha sonra MHP Bursa İl Başkanı Arif Demirören'i ziyaret etti. Çelik, MHP'ye gerek TBMM Meclis Başkanlığı gerekse cumhurbaşkanlığı seçiminde gösterdiği sorumlu muhalefetten dolayı teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious