Bakan geldi kriz çözüldü

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

HSYK üyeleri ve Bakan Çiçek, Danıştay ve Yargıtay’a üye seçimi konusunda 15 Nisan tarihinde uzlaştı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda (HSYK)Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine seçim konusunda bir süredir yaşanan kriz Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile Bakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga’nın katıldığı toplantıda çözüldü. Çiçek ve HSYK’nın seçilmiş üyeleri, seçimin 15 Nisan Pazar günü yapılması konusunda uzlaştı. Kriz konusunda bir açıklama yapmamakla eleştirilen Yargıtay Başkanı Osman Arslan’ın, önceki gün hem Adalet Bakanı Çiçek’i hem de HSYK üyelerini ziyaret ettiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Arslan, her iki ziyarette de yaşanan tartışma ve ortaya çıkan manzaranın yargının saygınlığını zedelediğini belirterek krizin bir an önce çözülmesi için tarafların uzlaşmasını istediği öğrenildi.

Çiçek, toplantıya girişinde gazetecilerin sorusu üzerine “Nasıl olsa el altından bilgileri alıyorsunuz. Çıkışta açıklama yaparım” yanıtını verdi. Edinilen bilgiye göre Çiçek, Yargıtay’ın 250 olan üye sayısını 150’ye düşürecek Yargıtay Kanunu Tasarısı nedeniyle seçim gündemli toplantı kararı almadığını belirterek seçimin engellenmesi gibi bir tavrının olamayacağını söyledi. Çiçek, Kurul üyelerinin istekleri doğrultusunda seçimin yapılabileceğini söyledi. Çiçek, Kurul’da önce Danıştay seçiminin yapılmasını istedi. Kurul üyeleri Danıştay’da 6 olan boş üye sayısının son birkaç gün içinde 9’a yükseldiği, önümüzdeki bir iki gün içinde de bir üyenin emekli olması nedeniyle sayının 10 olacağı göz önüne alınmasını istediler. İki seçimin 15 Nisan’da yapılması üzerinde mutabakata varıldı.

HSYK: İstediğimiz oldu
Kurul üyeleri, baştan beri savundukları her iki seçimin birlikte yapılmasına karar verildiğini belirterek “Bizim istediğimiz oldu” yorumunu yaptılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious