Bakan Gönül'den NAMSA açıklaması

Bakan Gönül'den NAMSA açıklaması.15999
  • Giriş : 01.07.2009 / 20:56:00

Milli Savunma Bakanı Gönül, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili NAMSA ile yapılan görüşme ve son tartışmalara cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusunda NATO Bakım ve İkmal Ajansı (NAMSA) ile görüşmelerin başlandığını belirterek, ''Görüşmeler bir ihale görüşmesi şeklinde değil, ne yapılabileceği şeklinde sürdürülüyor'' dedi.

Bakan Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Gönül, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusunda NAMSA ile yapılan görüşmelerin hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine, ilk temasların başladığını belirtti.

Bu konuda ilk olarak bazı önceliklerin belirlenmesi gerektiğini ifade eden Gönül, Genelkurmay Başkanlığı ve ilgili bakanlıkların yanı sıra bazı kurumlarla da görüşmelerin sürdürüldüğünü anlattı. Gönül, ''Bir öncelik sırası öngörülecek ki ihalenin çerçevesi ona göre belli olsun ama bugün hem bu kurumlarla temas hem de NAMSA ile temas başlamıştır'' diye konuştu.

Bir başka soru üzerine NAMSA'nın bir ihale şirketi olmadığını ifade eden Gönül, şöyle konuştu:

''NAMSA işi bizzat yapan bir şirket değildir. Ama standartları kontrol eden bir şirkettir. Mesela Elmadağ'da yaptığımız bir tesis NAMSA'ya verilmiştir ama NAMSA bizim kendi firmalarımıza yaptırmıştır. Şimdi bizim burada aradığımız mayın temizlenme işinin yüzde 1 bile hataya tahammülü yoktur. Bu sebeple NAMSA'yı karşımızda sorumlu bir ihtisas teşkilatı olarak dikkate alıyoruz.''

Gönül, ''askerlerin sivil yargı tarafından yargılanmasına olanak tanıyan kanun değişikliğine'' ilişkin soru üzerine de, ''Bu kanun ceza kanunu biliyorsunuz. Türk Ceza Kanunu'nun 250. maddesidir. Bizim bakanlığın sevk ettiği bir kanun değildir...Bu kanunun sahibine bu soruyu sorarsınız. Adalet Bakanlığı'nın.''

Bakan Gönül, ''Adalet Bakanlığına çekincelerinizi aktaracak mısınız?'' şeklindeki soruya da , ''Savunma Sanayi İcra Komitesinde bunları görüşmedik'' yanıtını verdi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nda imalat kararı alınan konuların hemen hemen tamamının, araç çekicisi hariç, savunma sanayii yerli firmalarına ihale edildiğini bildirdi.

Bu durumun herkes için övünülecek bir konu olduğunu ifade eden Gönül, ''Belki 5-10 sene evvel bunların çoğunu yurt dışından almak zorundaydık. Çok ileri teknoloji ürünü olan savunma sanayii ihtiyaçlarının yerli firmalarımızdan karşılanıyor olması iftihar edeceğimiz bir konudur'' dedi.

Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, toplantıda değerlendirme çalışmaları tamamlanan projelerde yüklenici firmalar ile sözleşme imzalamak üzere, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yetkili kılındığını söyledi.

Bakan Gönül, F-16 Modernizasyonu Projesi'nde TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş firmasının ana yükleniciliğinde, 1'inci Hava İkmal ve Bakım Merkezi Komutanlığı'nın imkan ve kabiliyetleri de kullanılarak F-16 uçaklarının modernizasyonu için sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini kaydetti.

Mİ17 helikopterleri ile yedek parçalarının depo seviyesi bakımlarının yapılmasına yönelik olarak, Mİ17 Helikopterleri Depo Seviyesi Bakım Projesi kapsamında, ''Oboronprom Unıted Industrıal Corp'' firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının kararlaştırıldığını açıklayan Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı fırkateynleri için 3 boyutlu arama radarı ihtiyacını karşılamak üzere, Aselsan A.Ş firması ile tedarik ve entegrasyon için sözleşme görüşmelerine başlanmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Bakan Gönül, toplantıda alınan diğer kararları şöyle sıraladı:

''Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın F-16 Simülatörü ihtiyacını karşılamak üzere Havelsan A.Ş firması ile tam görev simülatörü tedariki için sözleşme görüşmelerine başlanmasına,

Kundağı Motorlu (K/M) Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi Projesi ile 35 mm Oerlikon Ateş İdare Cihazı (AİC) modernizasyonu ve tedariki projesi kapsamında Aselsan A.Ş firması ile tasarım ve geliştirme dönemi sözleşme görüşmelerine başlanmasına,

Havadan Taşınabilir 105 mm Hafif Çekili OBÜS Projesi kapsamında, Makina ve Kimya Endüstrisi Kuirumu ile tasarım ve geliştirme dönemi için sözleşme görüşmelerine başlanmasına,

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın stabilize makinalı tüfek platformu (Stamp) ihtiyacını karşılamak üzere, Aselsan A.Ş ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına,

Tank Taşıyıcı Araç ve Römorku Projesi kapsamında, Hema Endüstri A.Ş firması ile tank taşıyıcı araç ve römorku tedariki için sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar alınmıştır.''

Savunma Sanayi İcra Toplantısı'nda ayrıca Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen çeşitli projeler kapsamında oluşan ihtiyaçların giderilmesi maksadıyla, muhtelif sözleşme değişiklikleri yapılması ve kaynak tahsisi konularında Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilendirildi.

Savunma Sanayi İcra Komitesi bunlara ilaveten, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gelişen ihtiyaçları çerçevesinde ''Araca Monte Multi-Spektral Sis Cihazı Projesi''nin Savunma Sanayi Müsteşarlığı sorumluluğunda başlatılması kararı aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*