Bakan Gül, Baykal'ı yuhalatmadı

Bakan Gül, Baykal'ı yuhalatmadı.9340
  • Giriş : 03.07.2007 / 22:26:00
  • Güncelleme : 03.07.2007 / 22:33:49

Abdullah Gül, Deniz Baykal’ı yuhalayan kalabalığa müdahele etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DIŞİŞLERİ Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşananları ’Ayak oyunları’ olarak nitelerken, Anayasa Mahkemesi’ne de seslenerek süreçle ilgili kararını acele vermesini istedi. Bakan Gül, CHP Lideri Deniz Baykal’ı yuhalayan kalabalığa da, “Yuh demeyin rica ediyorum. Asil bir şekilde üzerinize düşeni yapın” diye uyardı.

Bugün saat 17.00 sıralarında helikopterle Karaman Kemal Kaynaş Stadyumu’na inen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü, Vali Fatih Şahin, Belediye Başkanı Ali Kartürk, milletvekilileri ve partililer karşıladı. seçim otobüsü ile halkı selamlayarak Aktekke Meydanı’ndaki miting alanına gelen Bakan Gül, burada yaklaşık 10 bin kişiye hitap etti.

Havanın sıcak olması nedeniyle miting alanında bayılan 2 kişi ambulansta yapılan ilk yardımın ardından Karaman Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Bir çocuk kalabalık nedeniyle ezilme tehlikesi geçirirken, miting alanında Türk Bayrağı dağıtımı sırasında ise kısa süreli izdiham yaşandı.

ÖSS VAADİNİ ELEŞTİRDİ

Konuşmasına Milli Eğitim alanında yapılan yatırımları anlatarak başlayan Bakan Gül, bazı siyasi parti liderlerinin ÖSS’yi kaldırmayı vaad ettiklerini hatırlatarak, “Mantıklı olmak lazım. Nereye koyacaksınız bu kadar öğrenciyi? Bilek güreşi mi yaptıracaksınız, yarıştıracak mısınız, koşturacak mısınız üniversiteye almak için? Doğru olan şey ÖSS’yi kaldırmak değil, üniversitelerin sayısını artırmak. Biz 39 yeni üniversite açtık. Üniversite sayısını daha da artıracağız. Mantıklı olanı işte budur” dedi.

Mazot indirimi ile ilgili vaadlerin de gerçekten uzak olduğunu söyleyen Gül, “Mazotu su gibi bedava dağıtacaklarını söylüyorlar. Su bile bedava değil. Hepimizin dürüst olması lazım. Peki daha önce niye bunları yapmadınız?” diye konuştu.

42 BİN TRAKTÖR SATILDI

4 yıllık iktidar süresince çiftçiye her türlü kredi için kolaylık gösterdiklerini belirten Bakan Gül, “DSP-MHP-ANAP koalisyonu döneminde 620 traktör satılmış. Bizim dönemimizde ise 42 bin traktör satılmış. Demek ki çiftçi kazanıyor ve işler yoluna giriyor. Çiftçiye yaptığımız yatırımlar bunlarla sınırlı değil. Karaman ve Konya’nın suya ne kadar ihtiyacı olduğunu biliyorum. Mavi Tünel Projesi yıllardır duruyordu. Şimdi tüm projeleri, dış kredileri ve anlaşmaları hazır. 2 gün sonra temelini atacağız. Konya’ya da Karaman’a da şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

AYAK OYUNLARI OYNADILAR

Kalabalığın sık sık ‘Çankaya Senindir Senin Olacak’ sloganları ile sözünü kesmesi üzerine Bakan Gül, şöyle konuştu:
“Anladım, siz konuyu Cumhurbaşkanlığı seçimlerine getirmek istiyorsunuz. Çankaya benim değil, milletin olacak. Milletin olmasından korkanlar bu ayak oyunlarını oynadılar. Bunun için 367’yi geçeceğiz. Teveccühünüze çok teşekkür ediyorum. Biliyorum ki burada toplanmanızın iki nedeni var. Biri yaptığımız hizmetlere teşekkür ediyorsunuz. Diğeri ise Cumhurbaşkanlığı seçimindeki yanlışlıklara tepkinizi göstermek için baradasınız. Bunları sizlerle yani milletle konuşmamızdan rahatsız oluyorlar. ‘Bu konular artık kapansın’ diyorlar. Türkiye’de sanki hiç Cumhubaşkanlığı seçimleri ile ilgili bir şey olmadı. Yeni Cumhurbaşkanı seçildi ve görevine devam ediyor zannediyorlar.”

BAYKAL’I YUHALATMADI

Kalabalığın ‘Vur Vur İnlesin Deniz Baykal Dinlesin’ sloganları atması üzerine ise Gül, “Bizim vurmayla falan işimiz yok. Biz üstümüze düşen demokrasinin gereğini yapıyoruz. Merak etmeyin bunların hepsini izliyor. Bu meydanları, tepkinizi izliyor. Bu meselelerin konuşulmasından da korkuyorlar” dedi. Bu kez de kabalık Baykal’ı yuhalayınca Bakan Gül, “Yuh demeyin rica ediyorum. Etkiniz azalır. Siz asil bir şekilde üzerinize düşeni yapın” diye seslendi.

ANAYASA MAHKEMESİNE SESLENDİ

Konuşmasında CHP’yi de eleştiren Gül, Anayasa Mahkemesi’ne de seslenerek şunları söyledi:

“Garip olan şey şu. İsminde halk olan bir parti bu konuların halkla konuşmamasından niye rahatsız oluyor? Meclis’te olanları gördünüz. Daha önce 3 Cumhurbaşkanı nasıl seçildiyse aynı şekilde seçim yapıldı. Anayasa’da bir değişiklik yapmadık. Ama meğerse Türkiye, 1980’den 2007 yılına kadar bir şeyi yanlış yapıyormuş. 3 Cumhurbaşkanını seçerken Anayasa’nın o maddesi yanlış uygulanıyormuş meğer. Bunu keşfettiler. ‘Madem bu işler şimdiye kadar yanlış yapılmış gelin o zaman doğrusunu yapalım’ dedik. ‘Halka gidelim’ dedik. ‘Türk milletine gidelim’ dedik. Anayasa değişikliğini yaptık. Hayret ki, bu kez halkın Cumhurbaşkanı seçmesini tehlike olarak gördüler. Halk adını taşıyan CHP bunu bozdurmak için Anayasa Mahkemesi’ne gitti. O zaman Cumhuriyet Parti deyin ve halk kelimesini düşürün. Şimdi göreceğiz Anayasa Mahkemesi nasıl davranacak? Acele davranmalı. Acele davranmasını isteriz. Böyle bir mesele unutturulamaz. Türkiye’yi hiç kimse kaosa sokamaz. Onun için bu kararın bir an önce verilmesini isterim.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious