Bakan Gül, diyalog çağrısı yaptı

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Gül, herkesin aynı dünyada yaşadığını, toplumların giderek birbirine yakınlaştığını ve bu yüzden diyaloga ihtiyaç olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İspanya ile ortaklaşa yürütülen Medeniyetler İttifakı Girişimi'nin, değişik kültürlerin, dinlerin ve toplumların dünyada daha iyi anlaşılmasına yardımcı olma amacını taşıdığını söyleyen Gül, toplumların birbirlerini daha iyi anlamaya çalışmaktan başka bir çarelerinin bulunmadığını ifade etti.

BM Genel Kurulu için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Gül ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos, Medeniyetler İttifakı Eş-Sponsorları sıfatıyla heyet başkanlarına BM Genel Merkezi'nde kahvaltı toplantısı düzenledi. Bakan Gül ve İspanyol meslektaşı, kahvaltının ardından BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı ziyaret etti. İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos ile Medeniyetler İttifakı Eş-Sponsorları sıfatıyla BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la görüşmesinden sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Gül, diyalog çağrısı yaptı.


Gül, buradaki açıklamasında sabahki kahvaltılı toplantıya çok büyük ilgi olduğunun altını çizdi. Herkesin aynı dünyada yaşadığını, toplumların giderek birbirine yakınlaştığını, bu yüzden de diyaloga ihtiyaç duyulduğunu belirten Gül, toplumların birbirlerini daha iyi anlamaya çalışmaktan başka bir çarelerinin bulunmadığını söyledi.


Gül, bu çerçevede toplantıda ele alınan bazı görüşlerin, hazırlanmakta olan rapora etkilerinin olacağını ve raporun da bir anlamda Eylem Planı niteliğinde olacağına belirtti. Medeniyetler İttifakı dışında birçok benzer proje olduğunu ve projelerden haberdar olduklarını ve memnuniyet duyduklarını söyleyen Gül, bu girişimler sayesinde değişik kültürlerin, dinlerin, toplumların daha iyi anlaşabilmesini umduklarını belirtti.

Annan ile görüşme sonrasında konuşan İspanyol Dışişleri Bakanı ise eylem planının sonuç odaklı olmasını istediklerini ve amaçlarının değişik kültürleri, insanları bir araya getirmek ve barışçı bir ortam oluşturmak olduğunu kaydetti. Moratinos İttifak'a herkesin katılması ve katkıda bulunması gerektiğini belirterek hazırlanacak raporun sadece bir BM raporu olarak kalmaması gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan Abdullah Gül, sabah gerçekleşen kahvaltılı toplantıda Eylem Planı'na destek istedi. Abdullah Gül, buradaki konuşmasında değişik kültürler ve toplumlar arasında diyaloga ve karşılıklı işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu, karşılıklı taraflar arasında en önemli sorunların önyargı, yanlış algılamalar, yanlış tanıtımlar ve kutuplaşmanın olduğunu dile getirdi. Gül, bu sorunlara kayıtsız kalınamayacağına işaret ederek, ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve ayrımcılığa dayanan söylemlerle mücadele için ortak bir anlayışın geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Bakan Gül, toplumların birbirine yabancılaşmasının bu sorunları daha da karışık hale getirdiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious