Bakan Gül, Ralston ile görüştü

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD'nin terörle mücadele konusunda koordinatör olarak görevlendirdiği emekli Orgeneral Joseph W. Ralston'u kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Dışişleri Konutu'nda gerçekleştirilen görüşmeye Türkiye'nin terörle mücadele koordinatörü Emekli Orgeneral Edip Başer de katıldı. Başer ve Ralston, görüşme sonrası basın açıklamada bulundu. Her iki yetkili de terör örgütüne yönelik Kuzey Irak'ta askeri bir operasyonun masada olduğuna ama ilk seçenek olmadığına dikkat çekti. Ralston ile gerçekleştirdiği görüşmeyi 'çok verimli' şeklinde değerlendiren Başer, kendi görev tanımları içinde terörle mücadele konusunun önemli noktaları üzerinde Ralston ile mutabakat halinde olduklarını kaydetti. Başer, "Tartışmalı olan hiçbir noktanın kalmamasını sağladık. Bu çerçevede Türk kamuoyunun hassasiyetleri üzerinde çok önemle durduk ve mutabakata vardık" dedi.

Bundan sonra yapılacak çalışmalar konusunda daha somut öneriler geliştirdiklerini ve ele aldıklarını kaydeden Başer, "Geliştirilecek daha başka önerilerle önümüzdeki günlerde yeniden bir araya geleceğiz" dedi.

Başer, "Meslektaşım Ralston ve ekibiyle üstlendiğimiz görevin hassasiyetleri ve tüm genel ilkeleri üzerinde herhangi bir farklılığımız kalmayacak şekilde mutabakat sağlamış bulunuyoruz" diye konuştu.

ABD'nin terörün ne kadar ciddi bir tehdit olduğunu bildiğini ve bu konudaki sorunları çözmek için Türk tarafıyla tam işbirliği içinde olduğunu kaydeden Ralston'a, "ABD'nin, Kürt yetkililerle terör örgütü PKK'nın silah bırakması yönünde ikna edilmesi için temasta bulunup bulunmadığı" soruldu. Ralston, bu konuyu, Iraklı yetkililerle görüştüğünü belirtti.

Ankara'daki son toplantının ardından Irak'a gittiğini ve yetkililerle görüştüğünü hatırlatan Ralston, "PKK'nın bir terör örgütü olduğunu ve PKK teröristlerinin Irak'ın bir unsuru olmadığını ve hiçbir bölgenin çıkarına olmayacağını belirttim. PKK'nın sadece silah bırakması değil, uyguladığı şiddeti ve vahşeti de durdurması gerekiyor" dedi. PKK'nın 'ateşkes' ilanı ile ilgili başka bir soru üzerine ise Ralston, "Ateşkes sözünü dikkatli kullanmak gerekir. Bu herkes için farklı anlamlar ifade edebilir. Bu olumlu bir adım, ama sorunun çözümü için yeterli değil" dedi.

Kuzey Irak'ta terör örgütüne askeri operasyonun gündemde olup olmadığının sorulması üzerine Ralston, "Bütün seçenekler masada. Ama bu konu yanlış yorumlanmamalı. Askeri harekat önemli bir konu. Eğer tüm seçenekler ortadan kalkarsa, güç kullanımını öneririm. Bu ilk seçeneğimiz değil" dedi. Ralston, "Başer ve ben güç kullanımının ilk seçenek olmadığı konusunda mutabıkız" diye konuştu.

Başer ise aynı soruya verdiği yanıtta, "Askeri seçenek de seçeneklerden biri olarak sürekli masamızda. Zamanı ve yeri geldiğinde, eğer müşterek yapılacak bir operasyondan bahsediyorsak, her iki tarafın da ilgili makamlarının onaylayacağı bir zamanda böyle bir operasyon gündem dışında değil. Masamızda olan hareket tarzlarımızdan biri" dedi. Mahmur kampının durumunun sorulması üzerine ise Başer, Mahmur kampının kapatılmasının kararının alındığını belirtti.

Irak'ın terörle mücadele için görevlendirdiği koordinasyonun toplantılara ne zaman katılacağının sorulması üzerine de Başer, Ralston ile yapacakları görüşmelerin kaydedeceği aşamalara göre bunun belirleneceğini ifade ederek, "Sayın Ralston ile bunun zamanı geldiğini kararlaştırdığımızda görüşmelere dahil edilecektir" dedi. Ralston ise aynı soruya 'konuyla ilgili hem fikir oldukları' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious