Bakan Gül Bush için kulis yaptı

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün ABD ziyaretinde gündeme Kongre’ye sunulan Ermeni soykırım tasarısı damgasını vurdu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre Gül, özellikle Kongre’de Demokrat Partili Milletvekilleri ile temaslarında, Irak konusunda ABD Başkanı George Bush’a “bir şans daha verilmesi” için kulis yaptı.

Türkiye’nin, Bush’un açıkladığı son Irak planına “destek verdiğini” ve “başarıya ulaşmasını gönülden istediğini” söyleyen Gül, Kongre üyelerine, “Bush’un yeni Irak planına bir şans da siz verin” isteğini iletti. ABD Kongresi’nin Bush yönetimini bütçe konusunda sıkıştırarak, Irak’taki Amerikan askerlerinin “erken geri çekilmesini” sağlamasının, Ortadoğu’da bir felakete yol açacağına dikkat çeken Gül, “Irak’ta istikrar sağlanmadan, Irak kendi halkını ve topraklarını korur duruma gelmeden, Amerikan askerleri bu ülkeden çekilmemeli” mesajı verdi. Gül’ün Kongre temaslarında gündeme gelen bir başka konu ise, Rusya’nın yarattığı “enerji arzı tekeli” oldu. Amerikalı milletvekilleri, Rusya’nın son dönemde petrol kaynaklarına sahip küçük ülkelerle teker teker “işbirliği anlaşmaları” yaptığına, böylece sessiz bir şekilde “petrol ve doğalgaz arzı konusunda dünya monopolü oluşturduğuna” dikkat çektiler.

Edinilen bilgiye göre, Bakan Gül’ün bu yorumlara tepkisi ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, “devlet başkanından çok, enerji şirketi CEO’su gibi” hareket ettiğini söylemek oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious