Bakan Gül; 'Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırı kasıtlı olduğuna inanıyoruz'

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırıyı nefretle kınadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'de bulunan Bakan Gül, tarihi Asansör tesislerinde gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında çeşitli konularla ilgili soruları da cevapladı. Cumhuriyet'e yapılan saldırılara yönelik bir soruya Gül, "Bunu yapanları nefretle kınıyoruz. Kasıtlı yapıldığına inanıyoruz. Faillerin bulunması için güvenlik güçlerimiz ne gerekiyorsa yapıyor. Yaptıklarının cezasını alacaklardır. Cumhuriyet, Türkiye'nin önemli gazetelerden birisidir. Bunlar, Türkiye'yi kötü göstermek isteyen insanların yaptığı işlerdir." dedi.

Yabancı sermayenin ürkmeye başladığına ilişkin bir soruya ise Gül, "Hayrola, Türkiye'de bir değişiklik mi var? Hükümet çoğunluğunu mu kaybetti? Erken seçim mi var? Bunların hepsi suni konulardır. Bunların hiçbiri Türkiye'nin meseleleri değildir." diyerek, siyasi mücadelenin Meclis çatısı altında verildiğini belirtti.

Yabancı sermayenin tedirginlik içinde olduğu yönündeki görüşlerin suni konular olduğunu ifade eden Abdullah Gül, "Türkiye'yi karıştırmaya kimsenin gücü yetmez. Türkiye ve Türk ekonomisi, içeriden ve dışarıdan gelebilecek şoklara karşı çok güçlüdür. Bunu bu vesileyle bir kez daha söylüyorum. Zemin kayıyormuş gibi göstermeye kimsenin gücü yetmez. Üç yıldır aralıksız sürdürülen reformların devam edecek." diye konuştu.

Türkiye'nin önünde önemli konular olduğunu, hepsinin zamanı gelince konuşulacağını anlatan Gül, cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler gibi konuların da zamanı gelince ele alınacağını belirtti. Gül, yabancı sermayenin Türkiye'ye olan ilginin güçlü bir şekilde devam ettiğini de söyledi. Bu konuda önümüzdeki günlerde önemli gelişmeler olacağına işaret eden Gül, "Türkiye'ye özelleştirmeyle giren yabancı sermayeli bazı şirketler, taksitle birkaç seneye yaydıkları taksitlerini belki peşin ödeyecektir. Peşin gelecek bu para, elbette yatırıma kanalize edilecek. Türkiye'ye Yunanistan'dan gelip de bir bankaya 2.5 milyar dolar yatırım yapıyorsa, bu ülkeye ne kadar güvendiğinin göstergesidir. Türkiye'ye yabancı sermaye koşarak gelmeye devam edecek." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious