Bakan Gül: 'Hedef tam üyelik'

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, müzakerelerin hedefinin tam üyelik olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan "Bunu unutturmak için, bize geri adım attırmak için, bize 'lanet olsun buraya' dedirtmek için ne kadar da uğraşırlarsa uğraşsınlar, bunu yapmayacağız'' dedi.

2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu görüşmeleri sırasında Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde muhalefetin eleştirilerine cevap veren Abdullah Gül, ''AB, eğer gerçekten dünyada bir aktör olacaksa kendine dönmeli ve Türkiye'nin sağlayacağı katkıyı bilmeli'' diye konuştu.
Bazı müzakere başlıklarının askıya alınmasına ilişkin kararın yanlış olduğunu vurgulayan Abdullah Gül, bu kararların, AB'nin vizyon eksikliğini gösterdiğini kaydetti. Müzakerelerde birçok bahaneler ortaya konulduğunu anlatan Gül, ''Bu tür konuları değerlendirirken, kendimizi onların yerine koymamız gerekir. Böyle bakınca, Avrupa'da bir kafa karışıklığı olduğunu görürüz. Avrupa'nın kendi kendine güvenemediğini görüyoruz'' şeklinde konuştu.

Abdullah Gül, şöyle konuştu: "Müzakerelerin hedefi tam üyeliktir. "Bunu unutturmak için, bize geri adım attırmak için, bize 'lanet olsun buraya' dedirtmek için ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, bunu yapmayacağız. Çünkü bizim bu kadar müktesebatı bir kenara bırakacak halimiz yoktur. Şimdiye kadar atılan imzaları onlara unutturmayız. Attıkları imzaları şereflendirmeleri için daima takip edeceğiz.''

''Bu şartlar altında AB ile ilişkileri kesin ve bırakın'' demenin, oyuna düşmek, şimdiye kadarki kazanımlardan, haklardan vazgeçmek olduğunu vurgulayan Gül, ''Onlara kızarak, Türkiye'nin çıkarlarını feda etmemiz söz konusu değil. Sonuna kadar hakkımızı almaya çalışacağız. Önünde sonunda üyelik de bir gün gerçekleşecektir. Avrupa'nın kafasının karışık oluşunun geçici olduğuna inanıyorum. Önemli olan, bu günler geçtiğinde Türkiye'nin hazır olmasıdır" dedi.

Türkiye'nin eskiden üzerine düşen kriterleri yerine getirmeden AB'nin kapısını çaldığını, önceki fırsatları kaçırdığını dile getiren " Şimdi Avrupa'da olumsuz şartlar var; bir gün Avrupa değişecektir, farkına varacaktır, Türkiye ile daha samimi ve dürüst ilişki içinde olacaktır. Önemli olan, o gün Türkiye'nin hazır olmasıdır'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin gelişmiş, kalkınmış, demokrasisi, ekonomisi daha iyi olması için yapılanların herkes tarafından bilindiğini, bunların hiçbirini, AB'yi tatmin etmek için yapılmadığını dile getiren Abdullah Gül, Türk halkına gecikilmiş haklarının verilmesi için düzenlemelerin yapıldığını bildirdi. Bakan Gül, "O açıdan biz yolumuza devam edeceğiz. Gerekirse kendi kendimize bu fasılları

açıp kapatmasını da biliriz. Hükümet olarak çok iyi biliyoruz ki AB, Kıbrıs ve gümrük birliği meselesini bahane olarak kullanmaktadır'' diye konuştu.

KIBRIS'TA TAVİZ YOK

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kıbrıs politikasının, 73 milyon insanın geleceği doğrultusunda yürütüldüğünü, 73 milyonun geleceği, çıkarı göz ardı edilerek taviz verilmesinin sözkonusu olmadığını söyledi. Kıbrıs'ta bir taviz olması için ''Bir metrekare toprak verdiniz, bir askerinizi çektiniz, yardım etmediniz'' gibi sözlerin söylenmesi gerektiğini belirten Gül, AK Parti döneminde Kıbrıs'a yapılan yardımları anlattı.

Bakan Gül, şöyle konuştu: ''Eğer 'Kıbrıs'ta taviz veriyorsunuz' derseniz, bunu kabullenmek zor. Biz 73 milyonun geleceğini gözününde bulundurarak Kıbrıs politikasını belirliyoruz. Daha önce 73 milyonun geleceği hiç düşünülmeden politikalar takip edildiği için Kıbrıs Rum Kesiminin önü adeta açık tutuldu. Onlar da AB'ye girdi. AB'de oy birliğiyle alınan kararları Rumların nasıl etkileyecekleri düşünülmemiş. Orada 600 bin kişi yüzünden, orada 73 milyon kişinin kazancının feda edilmesi gibi bir şey olamaz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious