Bakan Gül: 'İzmir'in arkasındayız

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Başkanı Wu Jianmin ve Genel Sekreter Vicente G. Loscertales'i kabul eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, "Hükümet olarak bu projenin arkasındayız. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BIE Başkanı Jianmin ve Genel Sekreter Loscertales, Bakan Gül tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantıda Jianmin, EXPO hareketinin yeni sınırlara taşınması gerektiğini belirterek, "EXPO İslam ülkelerine, Afrika'ya taşınmalı, çünkü EXPO'ların amacı işbirliğidir. ABD ile İslam dünyasının çatışma halinde olduğunu görüyoruz. Buna karşılık EXPO hareketi harika fırsatlar verebilir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 15 ayda BIE Genel Kurulu'nda üç sunuş hakkı olduğunu belirten Jianmin, "En iyisini yapmalısınız. Değişik başkentlerde lobi faaliyetleri yapacaksınız. İzmir ve Türkiye'nin rakibi İtalyanlar hızlı başladı, siz de hızlı davranmalısınız" dedi.

Genel Sekreter Loscertales ise oylamaya 15 ay kaldığını hatırlatarak, "Projenin tanımını bitirmeniz lazım. Alanı belirlemelisiniz. Bütçe de belirlenecek, temanın geliştirilmesi gerekecek. Bunların hepsinin, 2007 Haziran ayına kadar bitirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Loscertales, 97 ülkenin de İzmir'in adaylığı yönünde oy kullanması için ikna edilmesi gerektiğini kaydederek, "Çok çekici bir adaysınız. Türkiye, Avrupa'ya doğru çok hızlı gelişiyor. Başka bölgelerle de köprü oluşturuyor. Türkiye'nin bu yeni profili EXPO için iyi bir fırsat. EXPO buzdağı gibidir, görünmeyen kısmı daha büyüktür" şeklinde konuştu.

Bakan Abdullah Gül de EXPO'ların sadece bir ülkenin tanıtılmasında değil, farklı kültürlerden insanların kaynaştırılmasında çok önemli olduğunu kaydederek, "Yaşadığımız dünya şartları içinde insanların kaynaştırılmasına büyük ihtiyaç var. EXPO Türkiye'de düzenlenirse çok renkli bir iş olur. Müslüman ve modern bir ülkeyiz. Hem Avrupa'da hem Asya'dayız. Son dört beş yılda da herkesin buluşabileceği çok önemli bir merkez olduk" dedi.

EXPO'nun hukuki altyapısının oluşturulması için Bakanlar Kurulu kararnamesi çıkarıldığını hatırlatan Bakan Gül, alan tesbiti ve tema konusunda da derinlemesine çalışmalar yapıldığını kaydetti. Gerekmesi halinde TBMM'den kanun da çıkarılabileceğini ifade eden Gül, şunları söyledi:

"Bir şeye karar verip sorumluluğu alırsak, bütün gücümüzle seferber olup en iyisini yapmaya çalışırız. Bu çerçevede çok güzel bir UNIVERSIADE organizasyonu yaptık, havalimanı yatırımını bitirdik ama böyle bir organizasyon üstlendiğimizde her şeyi yeniden değerlendireceğiz. Hükümet olarak bu işin arkasındayız, her türlü sorumluluğu alarak devam edeceğiz. Benim ailemin yarısı İzmir'den, bu sebeple İzmir'in adaylığını can-ı gönülden destekliyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious