Bakan Gül kaygılı!

  • Giriş : 30.06.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Gül; "Filistinli grupların uzlaşmaya başladığı bir dönemde gerilim artması kaygı verici" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı ve Başbakanı Yardımcısı Abdullah Gül, Ortadoğu'daki gerilimin Filistinli grupların uzlaşmaya doğru gittiği bir dönemde başlamasının kaygı verici olduğunu belirterek, bölgede yükselen ateşin iki devletli çözümle düşebileceğini söyledi. Gül, mecliste kabul edilerek onay için Cumhurbaşkanı'na gönderilen Terörle Mücadele Yasası'nı eleştirenlere de önce taslağı okumalarını önerdi.
Dışişleri Bakanı Gül, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin kızının düğünü için geldiği Kayseri'de gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

İlk olarak Rusya gezini değerlendiren Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le gerçekleştirdikleri ziyaretlerin çok olumlu geçtiğini söyledi. Ziyaretin Moskova'da yapılan G8 Zirvesi sonrası gerçekleşmesi nedeniyle G8 ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla görüşme imkanı bulduklarını belirten Gül, özellikle Rusya Dişişleri Bakanı Sergey Lavrov'la yaptıkları görüşmenin çok olumlu geçtiğini ifade etti.

Gül, şöyle devam etti; "Rusya ziyareti Cumhurbaşkanımızın ilk resmi ziyaretiydi. Bu bakımdan önemli bir gelişme sayılır. Aynı zamanda Rusya ile 25 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefliyoruz. Bugün için 17 milyar dolarlık ticaret yapıyoruz. Bununla birlikte 3 milyar dolarlık yatırım var. Geçen yıl 2 milyon Rus turist ülkemizi ziyaret etti. Bu çerçevede bu ilişkilerin daha da ilerletilmesi konusunda mutabakata vardık. Ayrıca Kuzey Kıbrıs'a yönelik izolasyonların kaldırılması yönündeki isteklerimizi bildirdik." dedi.

Ortadoğu'da yeniden artan gerilime ilişkin yorumlar da yapan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bölgede yükselen ateşin iki devletli çözümle düşürülebileceğini kaydetti. Olayları kaygı ile karşıladıklarını söyleyen Gül, "Ortadoğu'da gerilimin düşmesi için Türkiye adına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iki devletle de görüştü. Olayları yatıştırmaya çalışıyoruz. Sağduyulu olmaya çağırıyoruz. Burada ilginç olan Filistinli grupların uzlaşmaya başladığı bir dönemde gerilim yeniden arttı. Bu kaygı verici bir gelişmedir. Bölgede iki devletli çözüm ancak barışı getirir. Yükselen gerilim diyalogla yatıştırılabilir. Her iki tarafında sağduyulu olması gerekir Bildiğiniz gibi İsrail'in aşırı güç kullanmasını yadırgarız. Filistinli milletvekillerinin kaçırılması tabiî ki yanlıştır. Bunun yanından İsrail askerinin de serbest bırakılması gerekir." diye konuştu.

Mecliste kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayına sunulan Terörle Mücadele Yasası(TMY)'nın eleştirenlere de yanıt veren Abdullah Gül, "Önce yasayı iyi okuyun." dedi.

Gül, bu konuda şunları söyledi; "TMY hakkında ilk taslak ele alınarak çok büyük eleştiriler yapıldı. Ama meclis bunu aldı, değiştirdi. Bu yasa niçin çıkarıldı? Birincisi terör olaylarıyla mücadele için. İkincisi ise, biz ceza yasamızı ve birçok kanunu değiştirdik. Yeni yasalara göre suçlu olma potansiyeli olan kişiler ancak kanıtla suçlarını kabul ediyorlar. Biliyorsunuz işkenceye sıfır tolerans tanıdık. Bu önemli bir adımdı Türkiye için. O zaman suçluya nasıl suçunu kabul ettireceksiniz. Bununla ilgili düzenlemeler yaptık. Polis Vesayet Yasası da çıkarıldı. Nitekim yeni düzenlemeler toplum düzenini sağlamaya yöneliktir. Burada yasayı eleştirmeden önce taslağı iyice incelemek gerekir."

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 5 Temmuz'da yapacağı ABD ziyaretinin de önemli gelişmelere gebe olduğunu belirtti. ABD'ye Condolezza Rice'ın daveti üzerine gideceğini dile getiren Gül, ziyarette ortak vizyon arayışlarını değerlendireceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious