Bakan Gül Kazakistan'a gitmeden açıklama yaptı

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı konusunda herkesin anlayacağı bir tarif yaptığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdullah Gül, Kazakistan'da yapılacak Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) Zirvesi'ne hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Gül, 17 Haziran'da Kazakistan'ın evsahipliğinde yapılacak 2. CICA Zirvesi ardından İslam Konferansı Örgütü 33. Dışişleri Bakanları Konferansı'na katılmak üzere 19 Haziran'da Bakü'ye geçeceğini belirtti.

Temmuz ayı içerisinde ABD'ye yapacağı ziyaret ile ilgili bir soruyu cevaplandıran Gül, kendisinin ziyaretinin kesinleştiğini, 5 Temmuz'da Washington'da görüşmelerde bulunacağını dile getirdi. Gül, Stratejik Vizyon Belgesi'nde sıkıntı olduğu iddialarını reddederek "Sıkıntı olması için ayrı düşünceler olması gerekir" dedi.

Irak'ta bir Türk teknisyeninin kaçırıldığı yönündeki haberleri değerlendiren Gül, bu konudan dün haberdar olduklarını ve teknisyenin 3 -4 gün önce kaçırıldığını söyledi. Gül, teknisyenin salıverilmesi için Türkiye'nin elinden gelen herşeyi yaptığını vurguladı.

CHP'nin yaptığı 'AK Parti Grubu'nun Cumhurbaşkanı'nı seçmemesi gerektiği' açıklaması konusunda konuşan Gül, dün Başbakan'ın Cumhurbaşkanı'nın nasıl bir kişi olması gerektiği yönündeki tarifinin gayet güzel bir tarif olduğunu ve herkesin anlayacağı bir tarif yaptığını söyledi. Bu konuda şu an konuşmanın çok erken olduğunu ifade eden Gül, tartışmaların da Türkiye'ye zarar verdiğini vurguladı. Gül, "Kuralları, geleneği belli bir konuda bir sene önceden konuşmanın iyi niyetli olmadığını düşünüyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious