Bakan Gül; 'Türk ekonomisi şoklara dayanıklı'

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımıcısı Abdullah Gül, 3.5 yıllık AK Parti iktidarında yapılan reformlarla, ekonominin içerden ve dışardan gelecek şoklara karşı dayanıklı hale geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Abdullah Gül, TBMM'de AK Parti Grup toplantısından önce gazetecilerin piyasalardaki hareketlilik ve döviz kurundaki artışla ilgili sorularına cevap verdi. Gül, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve ilgili bakanların açıklamalar yapacağını söyledi. Gül, 3.5 yıllık AK Parti iktidarında yapılan reformlar sayesinde, ekonominin içerden ve dışardan gelecek her türlü şoklara karşı çok sağlam ve dayanıklı hale geldiğini kaydetti. Bu nedenle kesinlikle bir tehlikenin veya sarsıntının sözkonusu olmadığını dile getiren Abdullah Gül, siyasalardaki hareketliliğin nedeninin, dış piyasalarda faiz hadlerinin yükseltilmesi olduğunu kaydetti.

Abdullah Gül, şöyle konuştu: "Dünya ekonomilerini takip edenler bilir ki, Amerika'da, Japonya'da, Avrupa'da faiz hadleri arttırılınca bunların büyük etkisi oldu. Brezilya'da, Meksika'da, dünyanın her yerinde gelişen piyasalarda aynı netice oldu. Yine en hafif atlatan Türkiye oldu. Ama iyiki Türkiye kendini hazırladı. 3.5 sene içinde çıkarılan yasal reformlar, Türkiye'yi içeriden ve dışarıdan gelecek bütün şoklara karşı hazırladı. Dolayısıyla kimse merak etmesin."

Aynı konuyla ilgili sorulara cevap veren Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, geçmiş dönemlere bakıldığı zaman hep siyasi ve ekonomik istikrarın, iç barışın arandığını hatırlatarak, bugün müdahale olmadan Türk lirasının kendi değerini, dalgalı kurda koruyabilmesinin, ekonomik istikranın bir kanıtı olduğunu söyledi. Rekabete açık serbest piyasalarda bu tür dalgalanmaların, o piyasanın sağlığına işaret olduğunu dile getiren Ali Coşkun, "Uzun zamandır tartışılan doların düşüklüğü, ihracatın zorlandığı, ithalatın kolaylaştığı, ticaret açığının meydana geldiği dikkate alınırsa, ben bu yükselmeyi sağlıklı bir hareket olarak görüyorum. Endişe etmeye gerek yoktur. Piyasa kendi dinamikleriyle dengelerini korur" diye konuştu.

Döviz kurunda görülen dalgalanmanın dış etkenlerden mi kaynaklandığının sorulması üzerine Ali Coşkun, "İç etkenler de var, dış etkenler de var. Dolayısıyla bunlar olacak, bunlar olmazsa sağlıklı yapı olmaz. Kapalı ekonomi olur" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise dövizdeki ani yükseliş karşısında hemen korkup paniklemeyi gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, bunun diğer sektörlere yansımasının da sözkonusu olmadığını söyledi. Tarım sektörünün de bundan etkilenmeyeceğini vurgulayan Eker, bu konudaki uzmanların da ifade ettiği gibi dövizdeki yükselişin daha çok dış piyasalardaki faiz arttırımından kaynaklandığını ifade etti. Eker, piyasalardaki dalgalanmanın çok da büyük bir dalgalanma olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious