Bakan Gül: 'Türkiye'nin vizyonu açık'

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri bakanı Abdullah Gül, AB ile müzakerelerdeki problemlerle, Türkiye'nin vizyonunun farklı şeyler olduğunu beliretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Gül, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile Dışişleri Bakanlığı Konutunda yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İsveç Dışişleri Bakanı Bildt'i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, konuk bakanın 1991-1994 yılları arasında ülkesinde başbakanlık yaptığını ve Avrupa'daki birçok sorunla ilgilenerek, krizlerin çözümüne katkı yaptığını kaydetti. Gül, Bildt'in bazı gazetelerdeki makaleleriyle cesaretini ortaya koyduğunu da ifade etti.

AB ile müzakerelerdeki problemlerle, Türkiye'nin vizyonunun farklı şeyler olduğunu belirten Gül, "Türkiye'nin vizyonu gayet açıktır; o da demokratik, serbest piyasa ekonomisine inanan, insan haklarına sonuna kadar saygı gösteren ülke olmaktır. Türkiye bu yönde de kendi iç reformlarını kuvvetli şekilde sürdürmeye devam edecek. Hükümetimiz bunlara sıkı biçimde bağlıdır. Bunları kendi halkımız için yapıyoruz. Türkiye'nin geleceği için yapıyoruz. Türkiye'nin istikameti gayet açıktır. Türkiye'nin istikameti bu vizyonlar çerçevesi içindedir." dedi

Gül, Bildt'in Türkiye ziyaretinin kritik bir döneme rastladığını vurgulayarak, görüşmelerde AB ve Türkiye arasında yaşanan son durum, müzakere süreci ve önümüzdeki günlerde Avrupa'da yapılacak kritik toplantılarda Türkiye dosyasının nasıl ele alınacağı konularını ele aldıklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious