Bakan Gül: 'Ülkelerinin kafası karışık'

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB Komisyonu'nun Türkiye ile müzkarelerin 8 başlıkta dondurulmasına dair kararının topluluğun özü ve ruhuyla uyuşmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB ile son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi.

Müzakarelerin 8 başlıkta dondurulmasına dair kararı anlamak için AB'de neler olduğunu anlamak gerektiğini vurgulayan Gül, "Öne sürülen bahanelerin yeterli olmadığını onlar da biliyor" dedi. AB'de vizyon eksikliği olduğunu bir kez daha ifade eden Dışişleri Bakanı, "AB kendi içinde bunalım yaşıyor. AB ülkelerinde kafalar karışık, hatta kendi öneminin ve büyüklüğünün farkında olamayacak kadar karışık" diye konuştu.

AB'nin 'soft power'ı ile uluslararası ilişkilerde önemli bir topluluk olduğunu ama artık eskisi kadar etkili olmadığını belirten Gül, "AB'nin bu önemli rolü oynama arzusu aşındı" dedi.

AB ile Türkiye arasındaki sorunun ek protokol olmadığını kaydeden Gül, Türkiye'nin ek protokolü yerine getirmemesinin nedeninin AB'nin KKTC'ye verdiği izolasyonları kaldırma sözünü yerine getirmemesi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB hedefinde sapma olmadığını belirten Bakan Gül, "Tam üyelik sözümüzde değişiklik yok" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious