Bakan Gül'den AB'ye eleştiri

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin sekiz başlıkta askıya alınması kararının asıl sebebinin Türkiye Gümrük Birliği Ek protokolünü uygulamaması olmadığını ima etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB'nin vizyon eksikliği olduğunu söyleyen Gül, Türkiye'nin AB'ye aday olarak kabul edildiği sırada gösterilen stratejik vizyon perspektifinin şu an görülemediğini belirtti. Gül, Avrupa Birliği'nin, kendi büyüklüğünün farkında olmadığını altını çizerek, Türkiye'nin ek protokolü uygulayamamasının sebebinin, Avrupa Birliği'nin söz verdiği gibi Kıbrıs Türkleri üzerinde uygulanan ekonomik ambargoyu kaldırmaması olduğunu söyledi

Gül, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefine hala bağlı olduğunu vurgulayarak, son kararın ardından da bu amaçtan bir sapma olmadığını söyledi. Gül, demokrasi ve insan hakları konusunda gelişmelerin sağlanması için çalışmaları sürdüreceklerinin altını çizdi.

Kıbrıs sorunun 40 yılı aşkın süredir Birleşmiş Milletler (BM) masasında olduğunu ve sorunun çözüm zeminini de BM olduğunun altını çizen Abdullah Gül, Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'ın kapsamlı çözümden kaçtığını söyledi.

Gül, bu aşamadan sonra AB'nin Kıbrıs konusunda istese de tarafsız olamayacağını belirterek, Finlandiya'dan sonra AB Dönem Başkanlığı'nı üstlenecek Almanya'nın da müzakere sürecinin sürmesi için gerekli çabayı göstermesini istedi.

Bakan Gül, "Hatta Fin dönem başkanlığı içinde bazı fasılları süratli bir biçimde açılmasını bekliyoruz. Bunlar eğitim ve kültür, mali kontrol, sanayi ve işletme politikası, ekonomik ve parasal politikalar. Bunlara ilgili her şey hazırlanmış vaziyette. Bunlarla ilgili görüşmeler süratli biçimdi başlayabilir" dedi.

Gül, Zirve kararlarına göre, fasılların açılabileceğini ancak kapanması için bekleneceğini hatırlatarak, "Bizdeki siyasi irade açılan fasılları kendi kendine kapatmayı da gerçekleştirecek seviyededir. Onlar hazır olduğunda, bu kafa karışıklıklarını attıklarında eminim ki bir gün bize gelecekler, bu fasılların aslında fiili olarak kapatıldığını göreceklerdir ve bunların hepsi sembolik olmaktan öteye gitmeyecektir" dedi.

Türkiye'nin hukuki açıdan olmasa da anlayış açısından yeni bir döneme girdiğini ifade eden Gül, kararların, hedeflerin belli olduğunu ancak bir anlayış farkının ortaya çıktığını kaydetti.

Türkiyesiz AB'nin büyük bir güç olamayacağını söyleyen Gül, AB'nin Avrupa'nın altıncı büyük ekonomisine sahip Türkiye olmadan ekonomik açıdan da zayıf kalacağını belirtti.

Gül, Finlandiya televizyonlarında COREPER toplantısı yansımaları konusunda bazı yanlış anlaşılmalar olduğunu ve bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı'nın aranarak bilgi verildiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Gül, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, KKTC'ye doğrudan uçuşlara başlanabileceğini söylemesinin önemli olduğunu vurgularken, kendilerine göre İngiltere'nin Kuzey Kıbrıs'a uçmasında bir yasal sorunun olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious