Bakan Güler, Bayekova ile görüştü

Bakan Güler, Bayekova ile görüştü.9750
  • Giriş : 19.02.2009 / 16:24:00

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin Kırgızistan ile ilişkilerini canlandırmak istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güler, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki ziyaretinin ikinci gününde, Meclis Başkan Yardımcısı Çolpon Bayekova ile görüştü.

Bakan Hilmi Güler, Bayekova ile görüşmede yaptığı konuşmada, ''Kırgızistan ile olan ilişkilere büyük önem veren ve inanan birisi olarak, iki ülke arasındaki ilişkileri canlandırmak istediğini'' söyledi.

Kırgızistan'da Türk heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Güler, kardeş Kırgızistan'da olmaktan çok mutlu olduklarını belirtti.

Güler, Kırgızistan'a geniş bir heyet ile geldiklerini vurgulayarak, iki ülke halklarının ortak dil, din, kültür birliğinin iki ülke arasındaki iş potansiyelini mevcudun çok üstüne çıkarabileceğini ve ortak işleri kolaylaştıracağını ifade etti.

Türkiye;de çeşitli projeler üzerinde Kırgız asıllı teknisyenlerle birlikte çalıştıklarını ve tecrübelerinden yararlandıklarını kaydeden Güler, Kırgızistan;da enerji, madenler, mineral, su, rüzgar, kömür ve jeotermal kaynakların birlikte işletilmesi gerektiğini vurguladı.

Güler, geniş katılımlı Kırgız heyetini Türkiye'ye davet ederken, Kırgız iş adamları da Türkiye'de yatırım yapmaya çağırdı. Güler, Kırgızistan yönetimine, ülkedeki Türk iş adamlarına gösterdiği ilgi ve destekten dolayı teşekkür etti.

-BAYEKOVA: ''ORTAK DUYGULARIMIZ ORTAK HAREKET ETMEYE MECBUR EDİYOR''-

Meclis Başkanı Çolpon Bayekova da Türk heyetini Kırgızistan'da görmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, ''İki ülke halklarının ortak özellikleri ve ortak duyguları bizleri ortak hareket etmeye mecbur ediyor'' dedi. .

Bayekova, Kırgızistan Parlamentosunun bugün çok önemli konuyu (Amerikan Askeri hava üssün kapatılması kararın onaylandığı sırada) görüştüğünü bu nedenle Meclis Başkanı Aytibay Tageyev'in bu toplantıya katılamayacağını anımsatarak, anlayışla karşılanmasını istedi.

Bayekova, Türk heyetin Kırgızistan'daki ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağından emin olduğunu ifade etti.

Kırgız halkının her zaman kardeş ülke Türkiye'ye yardım ve destekte bulunduğunu belirten Bayekova, iki ülke ilişkilerin pekişmesi için her zaman katkı sağlayamaya hazır olduklarını bildirdi.

Kırgızistan'ın Türkiye'yi daima dost ve kardeş ülke olarak gördüğünü vurgulayarak Bayekova,, ''Kırgız ve Türk halkı bir Ata'nın çocuklarıdır. Bunu çok iyi biliyoruz. Yaklaşık bir asır boyu birbirimizden uzak kalmışız. Kırgızistan;ın bağımsızlığına kavuşmasının ardından iki ülke arasındaki bağların yeniden güçlenmeye ve pekişmeye başladığını'' kaydetti.

Bayekova, dünyadaki mali krizin yaşandığına dikkat çekerek, krize karşı Türkiye'yi birlikte hareket etmeye çağrı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*