Bakan Güler, 'nükleer' sorusuna şaşırdı

  • Giriş : 05.06.2007 / 16:32:00
  • Güncelleme : 05.06.2007 / 16:40:32

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bir basın mensubunun sorusuna şaşırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bir basın mensubunun "Gelişmiş ülkeler nükleer enerji terkederken siz neden nükleer santralleri tercih ediyorsunuz?" şeklindeki sorusuna şaşırdı. "Ciddi düzeltmeye ihtiyaç var" diyen Bakan Güler, AB ülkelerinden Japonya'ya kadar bir çok gelişmiş ülkenin nükleer santral yapmaya devam ettiğini söyledi. AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de soruyu garip bularak, "AB enerji politikasında nükleer santraller bulunuyor" dedi.

Türkiye ve AB arasında İstanbul'da düzenlenen ''Türkiye ve AB: Avrupa Enerji Politikası İçin Hep Birlikte'' başlıklı konferans sonrası Devlet Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, Hilmi Güler'e sorduğu sorusunda, "Nükleer Enerji, gelişmiş ülkeler bu teknolojiyi terkederken siz neden nükleer santralleri tercih ediyorsunuz?" dedi. Bakan Güler ve masadakiler bu soruya şaşırdı. Hilmi Güler gülümseyerek muhabire, "Sorunuzun ciddi bir şekilde düzeltilmeye ihtiyacı var." dedi. Bakan Güler başta ABD, Japonya, AB ülkeleri, İskandinav ülkelerinin yeni santraller açtığını belirterek, "Nükleer rönesans dönemini başlattılar." şeklinde konuştu. Nükleer santarllerinin enerji açısından bir tercih olmadığını belirten Güler, "Bu mecburiyet. Sanayicimizin, turzimcimizin, tüketicimizin ucuz enerji kaynaklarına ihtiyaç var." dedi. Bakan Güler ayrıca nükleer santrallerin küresel ısınmanın önüne geçilmesi açısından da önemli olduğunu dile getirdi. AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de bu soru kendisine yöneltilmiş olmamasına rağmen cevap verme ihtiyacı hissetti. AB ülkelerinde nükleer enerji santarllerinin bulunduğuna işaret eden Rehn, "Finlandiya'daki gelişmeler son dönemde tartışma konusu oldu. Avrupa Komisyonu emisyon kotaları bakımından 2008 ve ötesi için iyi dengelenmiş bir takım kararlar aldı. Ülkede inşa edilmekte olan 5'inci nükleer santral 2010'lu ylların başında devreye girecek. Önümüzdeki yıllarda Finlandiya 6'ncıyı da düşünüyor. AB eneri politikasında nükleere yer bulunuyor." şeklinde konuştu.

Rehn enerji ile ilgili olarak şunları da söyledi: ''Sektörde stratejik olarak çıkarlarımız da çok önemli. Güvenilir ve uygun fiyatlı enerji kaynaklarına ulaşabilmek bugün Avrupa için çok önemli bir konu. Türkiye'nin de bu bağlamda enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi açısından oynayabileceği çok önemli bir rolü var. Bunun yanı sıra Türkiye'nin AB'nin iç enerji piyasasına entegrasyonu da Türkiye'nin kendisi için daha iyi işleyen daha güvenilir bir iç piyasa oluşturması açısından da önemli olacak.''

-"ENERJİDEN ALINAN TRT PAYI DOĞRU DEĞİL AMA MECBURUZ"-

Devlet Bakanı Ali Babacan da elektrikten alınan TRT payı ile ilgili henüz bir düzenleme olmadığını kaydetti. TRT'deki enerji payının yıllardan beri uygulanan bir vergi olduğunu belirten Babacan, "Bizim dönemimizde aşağı indirildi. Doğru mu? Hayır. Gün gelip kaldırılması lazım. Ne zamanki bütçeden TRT başka türlü bir finanse edilir o zaman kaldırılır. Ama şu an için almakta zorunlu olduğumuz bir vergi türüdür." şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler gelen bir soru üzerine Bulgaristan'la ortak yapılacak Su Akacağı Barajı'ndan da bahsetti. Meriç nehrindeki Bulgar baraj kapaklarının açılması ile Edirne'de su taşkınlarının meydana geldiğini anlatan Güler, "Su Akacağı Barajı'nı yapacağız. Edirne'nin taşkınlardan etkilenmemesi için görüşmeler devam ediyor. Bunula ilgili son görüşmeleri yaptıktan sonra kazmayı vuracağız." dedi.

Bakan Güler toplantıda yaptığı konuşmada ise Nabucco Projesi'ni tamamlamakta kararlı olduklarına değindi. Hazar ve bölge ülkeleri doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya naklini öngören Nabucco Projesi'nde Türkiye'nin tavrının net ve kesin olduğunu belirten Güler, ''Proje bitecek. Nabucco Projesi'nde geri adım yok, kararlıyız'' dedi. Güler, projede zaman kaybı olmadığını da vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Yeter ki gaz olsun. Yalnız bir noktayı ifade etmek istiyorum, bu nokta şu; boru hatları olabilir ama içinin dolu olması lazım. Bunu için de sizlerin, özellikle AB'ye üye ülkelerin, gaz üretecek ülkelerle görüşmeniz ve onları yatırıma zorlamanız lazım''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious