Bakan Güler, Yüce divan'da

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, Yüce Divan'da tanık olarak dinlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüce Divan'da eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanları Cumhur Ersümer ile Zeki Çakan'ın enerji ihalelerinde usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla Yüce Divan'da yargılanmalarına yarın devam edilecek. Anayasa Mahkemesi'nde yapılacak duruşmada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen tanık olarak dinlenilecek.

TBMM'nin Cumhur Ersümer'i Yüce Divan'a sevk kararında, bakanlığı döneminde uyguladığı yanlış ve usulsüz enerji politikaları nedeniyle kamuyu zarara uğrattığı, görevini suistimal ettiği ve yetkilerini aşıp, amaç dışı kullanarak kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı davrandığı iddia ediliyor.

Cumhur Ersümer, bakanlığı döneminde görevini suistimal ettiği ve yetkilerini aşıp selahiyetlerini amaç dışı kullanarak kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı davranıp devlet alım satımına ve yapımına fesat karıştırarak kamu zararlarına yol açtığı, ayrıca ihaleye hile karıştırma fiili ile görevi ihmal eylemini işlediği ve bu eylemlerine uyan Türk Ceza Kanunu'nun 205, 240, 366 ve 230 maddelerine göre cezalandırılması isteniyor.

Zeki Çakan'ın bakanlığı döneminde görevini suistimal ettiği ve yetkilerini aşıp selahiyetlerini amaç dışı kullanarak kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı davranıp devlet alım satımına ve yapımına fesat karıştırarak kamu zararlarına yol açtığı ve bu eylemlerine uyan Türk Ceza Kanunu'nun 205 ve 240 maddelerine göre cezalandırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious