Bakan Güler alternatif enerjiyi önerdi

Bakan Güler alternatif enerjiyi önerdi.9982
  • Giriş : 02.05.2008 / 00:50:00
  • Güncelleme : 01.05.2008 / 23:50:55

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Jeotermal ve güneş enerjimiz var, çatılarımız boş duruyor. Buraları güneş pilleriyle zenginleştirebiliriz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, alternatif enerjilere ağırlık vererek, petrol yükünü azaltarak petrol üreten ülkelere de olumlu bir ders vermelerinin uygun olacağını
düşündüğünü ifade etti.

Güler, 11. Avrasya Ekonomi Zirvesinde yaptığı konuşmada, petrol fiyatlarının 120 dolara dayandığını, bundan sonra da yükselmesinin muhtemel olduğunu belirterek, "Daha önce bu fiyatları hayal dahi edemiyorduk" dedi.

Petrol fiyatlarının üzerinde varil başına 40 dolar köpük olduğunu belirten Güler, siyasi belirsizliklerin oluşturduğu bu yükün cari açıkları artırdığını anlattı.

Güler, alınacak önlemlerin muhtemel sosyal olumsuzlukları önlemeye yönelik olması gerektiğinin altını çizdi.

Alternatif kaynaklar üzerinde çok ciddi durulması gerektiğinin önemine işaret eden Güler, şunları kaydetti:

"Madem ki bugünkü ana tema Avrasya coğrafyası ve enerji, bu coğrafya da buna gayet müsait. Rüzgar, güneş, su dahil bu kaynaklarımızı yeterince kullanmadığımız kanaatindeyim. Bizim genellikle Avrasya toplantılarında daha çok petrol ve doğal gaz konuşuluyor. Bu normaldir, öyle olması lazım ama bu alternatif enerjilere ağırlık vererek pekala bu yükü azaltarak, petrol üreten ülkelere de olumlu bir ders vermemiz uygun olur
diye düşünüyorum. Çünkü alternatif enerjilere ne kadar ağırlık verirsek, petrol ve doğal gazın yükü o oranda düşer. Biz Türkiye olarak rüzgarımızın, güneşimizin, jeotermal kaynaklarımızın miktarını maalesef 21. asırda öğrendik.''

Türkiye'nin bu kaynaklarını yeterince kullanamadığını, bunun sadece Türkiye'nin değil diğer Avrasya ülkelerinin de sorunu olduğunu ifade eden Güler, bu alanlarda bilgi tecrübelerinin paylaşılarak petrol ve doğal gaz yükünün azaltılabileceğini anlattı.

Konuşmasında enerji verimliliği konusuna da değinen Güler, bunun artan petrol fiyatlarını dengeleyebilmenin bir unsuru olduğunu, bu konunun yeterince ele alındığı takdirde BTC boru hattının, Şahdeniz'in daha da anlam kazanacağını söyledi.

Verimliliğin sadece Türkiye'nin değil gelişmiş ülkelerin de sorunu olduğuna dikkat çeken Güler, verimlilik artışıyla Kyoto'nun daha anlamlı hale geleceğini, hatta buna gerek bile kalmayacağını ifade etti.

Avrasya ülkeleriyle alternatif enerji konularında çeşitli işbirlikleri yapılabileceğini belirten Güler, şöyle devam etti:

"Sizleri ortak projeler yapmaya davet ediyorum. Birlikte rüzgar türbinleri imal edebiliriz. Burada sadece 10-15 milyar dolarlık türbin piyasası var ki otomotiv piyasası kadar büyük, hatta ondan daha büyük. Büyük jeotemal avantajımız var. Güneş enerjimiz var, çatılarımız boş duruyor. Buraları güneş pilleriyle zenginleştirebiliriz. Biz bunlara ne
kadar ağırlık verirsek petrol tüketimimiz o kadar azalır" diye konuştu.

Nükleer enerjiyi bir mecburiyet olarak gördüklerini de ifade eden Güler, bu konuda Türkiye'nin bir merkez olabileceğini, Avrasya ülkeleriyle de gücünü birleştirebileceğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious