Bakan Güler Bakü'de

Bakan Güler Bakü'de.9750
  • Giriş : 09.09.2008 / 11:44:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'nın Azerbaycan ziyaretinin gündemini, Şahdeniz doğalgaz sahası oluşturacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, dün gittiği Bakü'de bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Azerbaycan Enerji Bakanı Natıg Aliyev ile görüşecek.

Görüşmelerde, 2013 yılında faaliyete geçmesi beklenen Şahdeniz bölgesindeki faz-2 doğalgaz sahasından Türkiye'ye yıllık 8 milyar metreküplük doğalgaz arzı sağlanması konusu ele alınacak.

HÜKÜMETLERARASI TASLAK GÖNDERİLDİ

Bakü-Tiflis-Erzurum boru hattı ile faz-1'den üretilen Azeri gazı 2007 yılından beri Türkiye'ye ulaşırken, yakın zamanda çalışmaları başlayacak faz-2 için de şimdiden pazarlık masasına oturulacağı öğrenildi. Türk tarafının Azerbaycan seyahati öncesinde, Azeri yetkililere konuyla ilgili olarak bir hükümetlerarası anlaşma taslağı gönderdiği ve bu taslağın bu seyahatte ele alınacağı öğrenildi.

AVRUPA ÜLKELERİ DE İSTİYOR

Azerbaycan'ın 2013 yılından itibaren pazarlamaya başlayacağı faz-2 üretimi doğalgazı için Yunanistan, İtalya ve Avusturya gibi ülkelerin de talip olduğu belirtildi. Ortalama yıllık 14-15 milyar metreküplük bir üretimin gerçekleşeceği ve Azerbaycan'ın bunun önemli bir kısmını iç tüketimde kullanmak istediği belirtilerek, Gürcistan'a da faz-2 üretiminden doğalgaz verilmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi. Türkiye'nin ise bu üretimden yıllık 8 milyar metreküplük doğalgaz almayı talep ettiği ancak henüz bu konuda bir anlaşmaya varılmadığı kaydedildi.

Azerbaycan'ın faz-2 için gerekli yatırım kararlarını henüz görüşmekte olduğu belirtilerek, pazar araştırması yapıldığını ve görüştükleri yatırımcılar arasında Türkiye'nin de yer aldığı kaydedildi. Gürcistan Enerji Bakanı Alexander Khetaguri'yle de görüşecek olan Güler'in temasları sırasında, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) doğalgaz boru hattı, Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi ve Rusya ile son dönemde yaşanan sıkıntılar da konuşulacak. Türkiye, Azerbaycan'dan 2007 yılında 1.2 milyar metreküp doğalgaz alırken, bu yıl ise temmuz ayına kadar 2.6 milyar metreküplük doğalgaz alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*