Bakan Güler: Biri bile doğruysa bırakırım

Bakan Güler: Biri bile doğruysa bırakırım.8426
  • Giriş : 11.11.2008 / 22:14:00

Hakkında verilen gensoru görüşmelerinde konuşan Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Bir kerede % 51 zam yapanlar bizi eleştiremez" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TBMM Genel Kurulu'nda hakkında verilen gensoru görüşmeleri sırasında muhalefet partilerinin eleştiri ve iddialarını yanıtladı. Genel Kurul'daki konuşmasının bir savunma konuşması değil, bir bilgilendirme konuşması olduğunu belirterek sözlerine başlayan Güler, muhalefete “Dürüstlük hepimize lazım. İktidarda da muhalefette de olsak dürüstlük ve samimiyet vazgeçilmez ilkemiz olmalı” dedi. Doğalgaz zammı ve enerjiyle ilgili iddialar konusunda bilgi kirliliği olduğunu belirten Bakan Güler, “Bilgi kirliliği çevre kirliliğinden daha önemli” dedi.

“BİZ ARTIK ENERJİ AKTÖRÜYÜZ”

Doğalgazın fiyatının dünyaya ve dolara bağlı olduğunu, bu iki parametrenin kontrolünün de Türkiye'ye ait olmadığını belirten Bakan Güler, doğalgazı dışarıdan dolarla alıp TL ile sattıklarını kaydetti. Güler, doğalgaz zammını ise “Şu anda biz halkımızı da düşünerek sıfır karla satıyoruz” şeklinde savundu.

“BENİ ELEŞTİRİN BOTAŞ'I ELEŞTİRMEYİN”

BOTAŞ'ın yatırımlarını yaptığını, Bakü-Ceyhan'ı bitirdiklerini, Şahdeniz Projesi'ni başlattıklarını kaydeden Bakan Güler, “Bunlar kolay işler değil. Bunları, tenkit ettiğiniz BOTAŞ yaptı. Beni tenkit edebilirsiniz ama BOTAŞ'ı tenkit etmeyin. Buradaki konuşmalar anında tercüme ediliyor. Biz artık bir enerji oyuncusuyuz. Enerjiyi basit iç siyaset konularına alet edemeyiz. Bizim arz güvenliğimizle ilgili olan TPAO, BOTAŞ gibi kurumlar konusunda hassasiyete davet ediyorum. Burada konuşulan her konu karşı tarafa bilgi oluyor” diye konuştu.

“İDDİALARIN BİR TANESİ BİLE DOĞRUYSA GÖREVDEN AYRILACAĞIM”

Muhalefetin iddialarına tepki gösteren ve konuşmalar sırasında kullanılan “yandaş” gibi ifadeleri kabul etmeyeceğini belirten Bakan Güler, şöyle konuştu:

“Bunları ilk defa duymuyorum. Matematik bilmek yetmiyor, günlük gelişmeleri çok iyi takip ve mantık gerekiyor. Her gün yeni bir gelişme oluyor. Enerji dünyasında her zaman iki kere iki dört etmiyor. Bilgi ve tecrübe çok önemli. İfade edilen iddialardan bir tanesi bile doğruysa ben gerekeni yapacağım, görevden ayrılacağım. Yandaş gibi ifadeleri kabul edemem. Böyle bir şey varsa hukuk platformunda hesaplaşalım. Eğer bilginize belgelerinize güveniyorsanız oturalım takır takır hesaplaşalım sizinle.”
“SİZLERDEN BİRİ ENERJİ BAKANI OLSA VAY TÜRKİYE'NİN HALİNE”

AK Parti iktidarı olarak enerjide üç önemli hedeflerinin olduğunu ifade eden Bakan Güler, bunları Türkiye'yi enerji aktörü haline getirmek, herkesi enerji yatırımcısı haline getirmek ve yerli kaynaklara, yenilebilir enerjiye önem vererek dışa bağımlılığı azaltmak olarak sıraladı. Enerji yatırımları konusunda bütün sismik araştırmaların yapıldığını sadece sondajın kaldığını kaydeden Güler, “Matkabın ucu hesap ettiğimiz yerlere rastladığında önemli bir avantaj sağlayacağız. Karadeniz tıpkı Hazar'a benziyor.” dedi.

Enerji sektöründe 30 milyon dolarlık projeyi kamuya bir kuruş bile yük olmadan uygulamaya koyduklarını belirten Bakan Güler, 2002 yılından bu yana enerji fiyatını düşürdüklerini, doğalgazda indirime gittiklerini söyledi.

2002 yılında asgari ücretin yüzde 20'sinin elektriğe gitmesine rağmen şimdi bu rakamın yüzde 9.3 olduğunu kaydeden Bakan Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eskiden bakanların tartışıldığı bir enerji bakanlığı vardı. Şimdi projelerin tartışıldığı bir enerji bakanlığı var. Yerli enerjide 30 yatırımcı ile başladık. Şimdi 3 bin yatırımcımız var, hedefimiz 3 milyon yatırımcı. Bunlar gönülle, dürüstlükle, alın teri ile olur. Bunları görmeden söylenenler külliyen yanlıştır. Biz şu anda yaptığımız çalışmalarla Türkiye'nin geleceğini şekillendiriyoruz. Bu sular boşa akarken, rüzgarlar boşa eserken siz neredeydiniz? Bütün bunları kamuya yük olmadan yapıyoruz” diye konuştu. Muhalefet partilerinin iddialarıyla ilgili dile getirdiği rakamları da eleştiren Bakan Gülen, “Sizlerden biri Enerji Bakanı olsa vay Türkiye'nin haline. Söylediğiniz rakamlar tutmuyor. 26.5 milyar dolardan bahsettiniz. Ya hesap bilmiyorsunuz ya bu rakamın büyüklüğü kafanızda oluşmadı.”

6 yılda 60 bin trafo kurduklarını, ekvatorun boyunu iki buçuk kere dönecek boru hatları döşediklerini, 11 bin kilometre doğalgaz borusu döşediklerini kaydeden Bakan Güler “Zammı savunmuyorum ama zamanında tek kalemde yüzde 51 zam yapan arkadaşların bunları söylemesi yanlış, dürüstlük değil” dedi.

“BAKAN BEKLİYORDUK İLLÜZYONİST ÇIKTI”

Bakan Güler'in konuşmasının ardından MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak söz aldı. Uzunırmak Bakan Güler'i “Bakan bekliyorduk ama bir illüzyonistle karşı karşıyayız” dedi. Konuşmaların ardından gensoru önergesinin gündeme alınması, 317 AK Parti milletvekilinin oyuyla reddedildi. 458 milletvekilinin katıldığı oylamada 140 milletvekili ise gensorunun gündeme alınması yönünde oy kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*