Bakan Güler gazetecilerle

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Bakan Hilmi Güler, Türkiye'nin ilk doğal gaz depolama merkezini gazetecilere gezdirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

milyar metreküp doğal gazın depolanabileceği ve acil durumlarda kullanılacağı depo hakkında bilgi veren Bakan Güler, tesisin normal koşullarda İstanbul'un doğal gaz ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde olduğunu söyledi.
Bakan Güler'e gezisi sırasında Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Osman Saim Dinç eşlik etti.

Yurt dışından alınan doğal gazda oluşabilecek kesilmelerde ve acil durumlarda doğal gaz ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan Silivri Doğalgaz Depolama Merkezi'ni gezen Bakan Güler tesisle ilgili açıklamalarda bulundu. Tesisin biri deniz altında, diğeri de karada olmak üzere 2 depodan oluştuğunu anlatan Güler, bu merkezden pompalanacak gazın Bulgaristan'dan gelen hatta ulaştırılacağını kaydetti.

Tesisin günlük 15 milyon metreküp doğal gaz çekilme potansiyeline sahip olduğunu dile getiren Güler, deniz altındaki deponun 4x6 km boyutunda olduğunu ve 130 milyon dolarlık bir maliyeti olduğunu dile getirdi. Bakan Güler "Bu tesisin 1.6 milyar metreküplük potansiyeli var. Doğal gazda azalma olduğu dönemde veya sıkışıklık durumunda burası kullanılacak" şeklinde konuştu. Yurtdışından gelen doğal gazın kesilmesi durumunda depolama merkezinin İstanbul'un ihtiyacını karşılayabilecek hacme sahip olduğunu dile getiren Güler, ancak yoğun zamanlarda özellikle kış aylarında bu ihtiyacın sadece yarısının karşılanabileceğini dile getirdi. Depolama merkezinin kapasitesinin artırılmasını amaçladıklarını belirten Güler, kapasiteyi 3 milyar metreküpe kadar çıkarmayı planladıklarını anlattı. Bakan Güler ayrıca projenin dikkat çeken başka bir yönünün de Türk mühendisleri ve yerli imkanlar ile böyle bir tesisin yapılabileceği olduğunu belirtti.

Tuz Gölü'nün altında da bir doğal gaz deposu yapmayı planladıklarını anlatan Bakan Güler, depo için ihaleye çıkıldığını ve çalışmaların sürdüğünü anlattı. Bakan Güler "Tuz Gölü'nün altındaki depoda 1 milyar metreküplük 5 depo bulunacak. Oradaki tuz rezervleri eritilerek oluşturulacak boş alanlara doğal gaz doldurulacak" dedi.

1.6 milyar metreküplük hacmi bulunan depolama merkezi Silivri'deki Kuzey Marmara Lokasyonu ile Değirmenköy İstasyonlarını birbirine bağlıyor. 2 ayrı doğal depoyu birbirine bağlayan tesis Rusya'dan alınan dogal gazdaki seviye düşüklüğü durumlarında ve acil durumlarda dengeleme görevi yapacak. Deniz altında bulunan ve 4x6 km ebatlarında olan depo, içinde bulunan doğal gaz tamamen çekildikten sonra kullanılacak. İçinde şu anda da doğal gaz bulunan bir depo olan bu alandaki doğal gaz rezervinin 3'te 2si çekilmiş bulunuyor. Yapımına 2002 yılında başlanan tesisin 2 ay içinde hizmete girmesi planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious