Bakan Güler: Kapatılan kömür ocakları yeniden açılacak

  • Giriş : 01.07.2007 / 09:24:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 09:35:16

Bakan Güler, ''Yatağan'da halk zehir soluyor'' haberlerini okudukça çok üzüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, daha önce kapatılan kömür ocaklarını devreye aldıklarını belirterek, ''Burada 14 bin kişiye ilave istihdam sağlandı'' dedi.

Hilmi Güler, açılışlara katılmak ve incelemelerde bulunmak için geldiği Muğla'nın Yatağan ilçesinde Tes-İş ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan temsilciliklerini ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Güler, Tes-İş Sendikası'nda yaptığı konuşmada, ''Yatağan'da halk zehir soluyor'' haberlerini okudukça çok üzüldüğünü söyledi. Yatağan Termik Santrali baca gazı kükürt arıtma tesislerinin yapımının ''yılan hikayesine'' döndüğünü anlatan Hilmi Güler, ''Firmayla bir türlü anlaşma sağlanamıyordu. Böyle gitseydi anlaşmazlık en az 7-8 yıl daha sürebilirdi. İş mahkemelik olmuştu. Taraflar, (Haklıyım) diyordu. Bunların hepsini bir yere oturttuk. Kapıyı kilitledik. Bir tarafa onlar, bir tarafa bizim genel müdürler oturdu. Ben de hakem gibi ortaya oturdum ve bu işi çözdük'' diye konuştu.

''DAHA FAZLA KÖMÜR SANTRALİ AÇACAĞIZ''

Bakan Hilmi Güler, kömürün Türkiye'nin en kıymetli milli varlığı olduğunu belirterek, ''Ulusal kaynağımız kömürü, kirlidir, pistir diye daha evvel çok kötülemişler. Halbuki kömür, iyi yakılırsa siyah değil, beyazdır. Kömür bizim öz kaynağımız. Kömürle ilgili çok büyük adımlar attık. Daha önce kapatılan kömür ocaklarını devreye aldık. Burada 14 bin kişiye ilave istihdam sağlandı'' diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, şöyle dedi:

''Sadece Soma'da 50 bin kişi sigortalı oldu. Daha önce sosyal güvenceleri yoktu. Bu sadece Soma için. Yatağan'ı, Yeniköy'ü, Kemerköy'ü saymıyoruz. Biz, kömürü en iyi şekilde çıkarırsak dışa muhtaç olmayız. Bu bakımdan kömüre ağırlık veriyoruz. Daha fazla kömür santrali açacağız. Bu bölgede de Yatağan çok köklü bir kömür merkezi. Amacımız, bu bölgeye yeni zenginlikler katmak. Bunun için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bundan sonra bu tesislerin sayısını artıracağız.

Hatırlarsanız eskiden her ay elektriğe otomatik zam yapılırdı. Dünyanın en pahalı elektriğini kullanan ülkeler içerisinde yer alırken, şu anda dünyanın en ucuz elektriğini kullanan ülkelerden biri olduk. Biz, elektriğe beş yıldır zam yapmadık. Bunun her bir aileye, her bir aboneye günde beş ekmek katkısı var.'' Kayıp ve kaçak elektrikle yoğun mücadele ettiklerini anlatan Bakan Güler, ''1 milyon 200 bin elektrik kaçağı vardı. Ben bu bakımdan Muğla'ya teşekkür ediyorum. Muğla, kaçak elektrik konusunda en düşük illerin başında geliyor'' dedi.

Bakan Hilmi Güler, daha sonra Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan şubesine geçerek şube başkanı Süleyman Girgin'den çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious