Bakan Güler: 'Kömürü yeniden keşfedeceğiz'

Bakan Güler: 'Kömürü yeniden keşfedeceğiz'.9750
  • Giriş : 30.05.2008 / 16:30:00

Enerji Bakanı Hilmi Güler, petrol ve doğalgaz üreticisi ülkelerin yeni projeler konusunda "dürüst" davranmadıklarını ve Türkiye gibi mağdur ülkelerin olarak alternatif enerji kaynaklarına yönelmek zorunda kaldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Enerji Arenası toplantısındaki konuşmasında, "Yeni projelerde bir takım çelişkili gelişmelerle mücadele etmek zorundasınız. Bazı zamanlar birlikle, bazen bir devlet veya şirketle karşılaşıyorsunuz ve dürüstlüğü arıyorsunuz" dedi. Güler bununla ne kastettiğini söylemedi.

Petrol fiyatları ve doğalgaz fiyatlarının böyle gitmesi durumunda Türkiye gibi mağdur ülkelerin bazı kaynakları yeniden keşfetmek zorunda olacağını belirten Güler, "Çok eski bir buluş olan kömürü yeniden keşfedeceğiz. Dumansız kömürü başardık. Petrol ve doğalgaz sahipleri bunların alternatiflerinden mahrum olduğumuzu zannetmesinler. Rüzgar, jeotermal, güneş ve enerji verimliliği de birer kaynak. Bunları kullanacağız" dedi.

"Enerji açısından tarihin çok önemli bir dönemecindeyiz" diyen Güler, "Petrolün 138 dolar olup 200 doların beklendiği bir dönemde ve evrensel doğruların olmadığı bir dünyada başka buluşların devreye girecektir" dedi.

Güler "Doğalgazda şeffaflık yok. Oysa petrolde var. Doğalgazda evrensel doğrularla çelişen şeyler var. Büyük projelere başlıyorsunuz - bunları BTC, Şahdeniz, Yunan bağlantısı vs. - ama yeni projelerde dürüstlük bulamıyorsunuz" dedi.

NABUCCO'DA MALİYET ARTIŞINA RAĞMEN PAYIMIZA DÜŞEN KARŞILAYACAĞIZ

Güler, Nabucco (Türkiye-Avusturya) doğalgaz boru hattında meydana gelen maliyet artışına rağmen Türkiye'nin payına düşen yatırımı karşılayacak durumda olduğunu söyledi.

Avrupa'nın Rusya'ya olan doğalgaz bağımlılığını azaltmayı hedefleyen Nabucco boru hattını planlayan konsorsiyum, hattın maliyetinin 7.9 milyar euroya revize edildiğini dün açıklamıştı.

Güler Türkiye'nin 48,000 Megawatt kapasiteli rüzgar kaynaklarının yanı sıra jeotermal ve su ve güneş gibi kaynakları kullanarak doğalgaza alternatif kaynaklardan elektrik üreterek elektrik maliyetlerini düşürmeyi hedeflediğini söyledi ve "Bu noktada çok ciddi çalışmaları başlatarak petrol ve doğalgazda nefis müdafaası olarak bu çalışmaları oluşturacağız. Bu konuda çok kararlıyız" dedi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious