Bakan Güler: 'Lavvarı alıp evlerine götürsünler'

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Zonguldak kent merkezinde harabe halde bekleyen lavvarın (kömür yıkama tesisi) müze olarak kalmasını isteyen çevrelere tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güler, "Lavvarın nesini koruyacağız? Onu koruyacak arkadaşlara lavvarı vereceğiz. Lavvarı onlara verelim tarihi birşey olarak alsın götürsünler. Nereye koyacaklarsa, evlerine mi koyacaklar, vitrinlerine mi koyacaklar? Lavvar ne içindir? Kömürü yıkamak, kalitesini artırmak içindir. Boşuna taşı toprağı taşımamak içindir. Bu müzelik bir olay değil. Tarihi eser değil. Dolayısıyla bunun üzerinde durmak lazım. Sonuç olarak tabii ki lavvarı sökeceğiz. Bu kadar kesin!" diye konuştu.
Zonguldak'ta iş adamları ile sivil toplum kuruluşlarına hitap eden ve çeşitli ziyaretlerde bulunan Bakan Güler, Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen'i ziyaretinde bazı sivil toplum kuruluşlarının, tarihi değer taşıdığı gerekçesiyle Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü'ne yaptıkları başvuru üzerine yıkımı durdurulan lavvarla ilgili soru üzerine "Lavvarı verelim götürsünler. Evlerine mi koyacaklar, vitrinlerine mi koyacaklar?" şeklinde espriyle cevap verdi.

Zonguldak ziyaretlerini değerlendiren Bakan Güler, elektrik üretimini kömüre dayalı ve yerli kaynaklara dayalı olarak üreteceklerini söyledi. Zonguldak bölgesine yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisinin büyük olduğunu ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, bölgenin yıldız projesinin Filyos Projesi olduğunu belirtti. Filyos Projesi'ni çok önemsediklerini ve enerji olarak en üst düzeyde yer almak istediklerini hatırlatan Güler, "Filyos Projesi için şimdiden alt yapı çalışmalarını oluşturduk. Bunun için ilk olarak yüksek iletim hatlarını ve yüksek voltajlı elektrik hatlarını burada oluşturuyoruz." dedi.

Yer altı madenciliğinde ölüm ve yaralanma olaylarının ortadan kalkması için eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Güler, şöyle konuştu: "İşçilerimiz yer altında yaralanmasınve ölmesin diye özel sektörün tüm elemanlarına işçisinden mühendisine kadar yer altı madenciliği açısından eğitmek için proje başlattık ve merkez olarak Türkiye Taşkömürü Kurumu'nu (TTK) seçtik. Bundan sonra burada eğitimden geçip sertifikası olmayan arkadaşların yeraltına inmesini istemiyoruz."

Bakan Güler, yıkılmasına karşı çıkılan lavvarı gezdikten sonra bugün doğalgaz tesislerindeki çalışmayı yerinde görmek üzere Düzce'nin Akçakoca ilçesine hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious