Bakan Güler: Nükleer enerji 'öcü' değil!

  • Giriş : 26.02.2007 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, birtakım kişilerin nükleer enerjiyi ''öcü'' gibi göstermesine gerek olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mimar ve Mühendisler Grubu'nun geleneksel Pazar toplantılarına konuk olan Güler, ''Enerji Politikamız ve Bölgemizdeki Yeni Gelişmeler'' konulu konuşmasında, göreve geldikten sonra hükümet ve bakanlık olarak bir enerji stratejisi oluşturduklarını bildirdi.

Güler, enerji politikalarını arz güvenliği, enerji ekonomisi, enerji diplomasisi ve enerji hukuku konuları üzerine oturttuklarını ifade ederek, bunu kararlı bir şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Türkiye'nin, doğal gaz boru hatlarının kesiştiği yer olduğunu vurgulayan Güler, ''Yeni dönemde Türkiyesiz bir enerji denklemi kurulamıyor. Türkiye eskiden edilgen bir ülkeydi, şimdi etken bir ülke. Türkiye muhteşem bir köprü ve koridor'' dedi.

Irak, Hazar, Kazakistan ve Orta Asya petrollerinin Ceyhan'da harmanlanacağını belirten Güler, ''Yeni bir stratejik hedefimiz var, ya kaynak coğrafyası ya da geçiş coğrafyası olma... Biz kaynak coğrafyası olmaya çalışıyoruz ama geçiş coğrafyası konseptini de geliştiriyoruz. Bir enerji borsası da düşünüyoruz'' diye konuştu.

4 yıldır elektriğe zam yapmadıklarını, elektrik üretiminde yüzde 38 olan yerli üretim oranını yüzde 45'e çıkardıklarını ve yüzde 62 olan ithal oranını da yüzde 55'e düşürdüklerini anlatan Güler, suya ve kömüre ağırlık verdiklerini, yerli kaynaklara önem verilmesinin de hem istihdam hem de fiyatlara katkısı bulunduğunu dile getirdi.

''NİYE ZAM YAPMIYORSUN DİYE ELEŞTİRİLEN BİR BAKANIM''
Hilmi Güler, düşen enerji fiyatlarının TEFE'yi aşağı çeken bir etki yaptığını belirterek, şunları kaydetti:
''Bu faizleri, borçları da etkiliyor. Cumhuriyet tarihinde ilk defa 'niye zam yapmıyorsun' diye eleştirilen bir bakanım. Bu zammı yapmayarak sanayi sektörüne 7 milyar dolar, konut sektörüne de 3,5 milyar dolar katkı sağladık. Eskiden 'enerji pahalıydı' diyenler, doğru söylüyordu, ama şimdi öyle değil, biz onu ucuzlattık. Şu anda AB'nin en ucuz elektrik ve doğal gaz kullanan ülkelerinden biriyiz. Enerji, ihracata katkısı olan bir sektör ama ihracatın başarılı olmasında elektriğin payını kimse saymıyor.'' Rüzgar enerjisi konusunda Türkiye'de büyük potansiyel bulunduğunu vurgulayan Güler, ''Türkiye'nin dağları, tepeleri boş. Gelin bunları yapalım, dışa bağımlılığı azaltalım'' dedi.

Binalarda yalıtım uygulaması ile ilgili kanunun, en az 300 sektörü tetikleyeceğini ve yalıtım konusunda yeni sahalar oluşturacağını ifade eden Güler, nükleer enerjinin ucuz ve çevre dostu olduğunu, dünyanın bir çok ülkesinde kullanıldığını söyledi.

Güler, ''Birtakım kişilerin öcü gibi göstermesine gerek yok. Neticede çoluğumuz çocuğumuz bu ülkede, risk olsa bunu yapmayız. Önümüzdeki günlerde nükleer santral yapmak isteyenlere çağrı yapacağız, 'gelin çalışmalar hazır' diyeceğiz'' şeklinde konuştu.

Nükleer santral konusundaki yatırımı özel sektörün yapmasını istediklerini ifade eden Güler, bu konuda bir yarışma yapılacağını bildirdi.

YENİ PETROL YASASI
Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Güler, yeni Petrol Yasası ile yaptıklarının ülke menfaatlerine uygun olduğunu belirterek, ''Yeni Petrol Yasası'nda gerçek anlamda milli menfaatler korunmuştur. Amacımız, karada ve denizde petrol ve doğal gazı çıkarmak. Biz zor olanı, verimsiz gibi görüneni teşvik ettik'' diye konuştu.

Hazineye enerji KİT'lerinin herhangi bir yükü olmadığını ve görev zararları bulunmadığını vurgulayan Güler, bor kimyasalları noktasında bir endüstri başlattıklarını, yatırımcıların bu konuda yerlerini almalarını istediklerini ifade etti.

Güler, teşvikli bölgelerde elektriğin ucuz kullanıldığını belirterek, şöyle devam etti:
''Bundan sonra belki sektörel bazda düşünebiliriz. Bence tekstil ve diğer sektörlerin en büyük özelliği enerjiyi verimli kullanıp kullanmadığıdır. Eğer kullandığınız enerjiyi yüzde 20-30 düşüreceğinizi taahhüt ederseniz ve bunu gerçekleştirirseniz size parayla destek sağlayacağız.'' Küresel ısınmaya ilişkin bir soru üzerine de Güler, ''kış mevsimi sıcak geçiyor'' diye düşünmemek gerektiğini, İstanbul'da havanın sıcak olduğunu, ancak Doğu Anadolu'da hala kar yağdığını belirterek, çevre ve enerji açısında gerekli tedbirleri aldıklarını, barajların dolu olduğunu ve sulamayla ilgili 1-2 yerde eksiklik bulunduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious