Bakan Güler: Nükleere mecburuz

Bakan Güler: Nükleere mecburuz.9982
  • Giriş : 11.04.2009 / 22:40:00

Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Biz nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiyi mecburiyet olarak görüyoruz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (Boren) ve Türkiye Elektromekanik Sanayi (Temsan) işbirliğinde başlatılan 'Dalga enerjisinden elektrik üretimi' konulu projenin tanıtımı için Sakarya'nın Karasu ilçesine gelen Bakan Hilmi Güler, yenilenebilir enerjiyi dünyada en aktif kullanan ülkelerden biri olduklarını kaydetti. Yenilenebilir enerjiye ağırlık verdiklerini anlatan Güler, şunları söyledi:

"Yenilenebilir enerji ve nükleer enerjinin yerleri ayrı. Her ikisi ile ilgili süreç ve faaliyetler devam ediyor. Biz nükleer enerjiyi mecburiyet olarak görüyoruz. Yenilenebilir enerjide de bunu görüyoruz. Her birinin yeri ayrı. Her birinin özelliği ayrı. Her birinin dengesi ayrı. Yenilenebilir enerjiyi şu anda dünyada en aktif kullanan ülkelerden biri olarak, yenilenebilir enerjiye çok ağırlık verdik. Dolayısıyla rüzgarında, suyunda, güneşinde hakkını vermek istiyoruz. Bunun içinde çok ciddi yoğun çalışmalar içindeyiz. Bu takdir gören bir şey. Bizim kaynağımız var. Almanya'nın güneşi, doğalgazı yok. En önemlisi güneş. Nükleer enerji ihalesinin tamamlanmasıyla ilgili süreç devam ediyor. Komisyon TEDAŞ Genel Müdürlüğü'ne çalışmaları gönderdi. Orada bir değerlendirme yapılıyor."

Bir sürpriz daha yaparak hidrojene ağırlık vereceklerini bildiren Güler, "Hidrojen yakıtı dünyada tek. Hidrojenle ilgili İstanbul'da çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Hidrojende sürpriz yapacak ülkelerden bir tanesiyiz. Bu yandığında eksozdan su buharı çıkıyor. Çevreye saygılı bir yakıt." diye konuştu. Güler, Karasu ilçesine kurulması gündeme gelen termik santralin ise halkın istememesi durumunda kurulmayacağını bildirdi.

"İran Türkmen gazına izin verecek, biz de İran'a"

Gazetecilerin gündemle ilgili sorularına da cevap veren Bakan Güler, Türkmen gazıyla ilgili olarak, "Bizim 35 milyar metreküplük İran ile anlaşmamız var. Yani Türkmen gazına o izin verecek. Bizde İran gazını Avrupa'ya vereceğiz. 35 milyar metre küplük mutabık kaldığımız miktar var. Bu gazın Türkiye'den geçmesine biz karşılıklı olarak Türkmenistan ve İran gazına karşılıklı olarak izin vereceğiz." açıklamasında bulundu.

Güler, Mavi Akım-2 ile ilgili olarak da şunları söyledi: "Ben bir an evvel görüşelim diye karşı tarafa bildirdim. BOTAŞ ekibi de yine bu ay içinde Rusya'ya gidecek. Bunları görüşecek. İsrail hükümeti yeni göreve geldi. Müsteşarlar düzeyindeki görüşmeler bakanlar düzeyine dönecek. Müsteşarlar görüşecekler. Onlar görüşüyorlar zaten. Yeni bir görüşme daha yapacaklar. Peşinden biz görüşeceğiz. İsrail ile biz görüşüyoruz. İsrail ile Rusya görüşüyor. Şimdi ise üçlü olarak görüşeceğiz. Daha sonra Hindistan'ı alacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*