Bakan Güler: Susuzluk tehlikesi yok

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Enerjiİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul'un susuzlukla ilgili bir tehlike yaşamadığını, gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin temel atma törenine katılmak üzere Afyonkarahisar’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Vali Haluk İmga’yı makamında ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Güler, İstanbul'da bahsedildiği gibi bir su sıkıntısı yaşanmadığını vurgulayarak şöyle dedi:

“İstanbul’da mevsimsel olarak, zaman zaman bu duyumlarla karşılaşabiliyoruz. Bu konuda gerekli tedbirler alındı. Zaten Melen projesi başta olmak üzere çalışmaları Devlet Su İşleri, İSKİ ile birlikte sürdürüyor. Yağış sezonu geçmedi ve bu arada da yatırımlar sürüyor. Melen projesi özellikle önemli bir proje, kuyular açılıyor, boğaz geçişiyle ilgili çalışmayı yaptık. İnşallah gerekli tedbirler alınırsa, bunu sorun haline dönüşmeden çözeriz diye düşünüyorum. İstanbul’da bahsedildiği gibi bir su sıkıntısı yok.”

Rüzgar enerjisi konusunda da Türkiye’nin çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Bakan Güler, göreve geldiklerinde kullanılan 20 megawattlık rüzgar enerjisini, 10 katına çıkardıklarını söyledi.

Bakan Güler, “Rüzgar enerjisi konusunda Afyonkarahisar da dahil olmak üzere, çok önemli bir potansiyele sahibiz. Geldiğimizde 20 megawatt civarında kurulu bir güç vardı, biz bunu on katına çıkarttık. Yenilenebilir enerji olarak bu enerjiyi on katına kadar çıkarıyoruz. 5 yıl içerisinde de 400 kata çıkacak. Rüzgar santrallerini belki açmaya yetişemeyeceğiz” diye konuştu.

Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı’nı da ziyaret eden Bakan Güler, AKP'li Başkan Abdullah Kaptan’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Güler’in ziyaretlerine, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve Afyonkarahisar AKP Milletvekili Sait Açba, AKP Milletvekilleri Ahmet Koca ve Halil Aydoğan ile milletvekili aday adaylığı için DSİ Genel Müdürlüğü görevinden istifa eden Veysel Eroğlu da eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious