Bakan Güler yeni hedef belirledi

Bakan Güler yeni hedef belirledi.9982
  • Giriş : 10.03.2008 / 23:24:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'yu enerji kaynakları açısından çok güçlü kılmak istediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güler, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından gerçekleştirilen Karadeniz ve Hazar Denizi Girişim ve İş Dünyası Uluslararası Konfederasyonları Birliğinin (UBCCE) genel kurul yemeğine katıldı.

Basına kapalı yemek öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, yüksek gerilim hatlarının yer altına indirilmesi çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine, hem iletim hatlarının yer altına indirilmesi hem de başta rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut ağlara bağlanması için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Bakan Güler, yenilenebilir enerjide, özellikle de rüzgar enerjisinde büyük bir talep olduğunu ve bunların bağlantı yerlerini tespit ettiklerini belirterek, ''Dolayısıyla hem frekans ve voltaj bakımından kaliteli bir elektriği kullanabilmek, hem arızaları minimize etmek ki şu an çok iyi bir noktaya geldik, hem de bu yenilenebilir enerji kaynaklarını iletim hatlarına ulaştırabilmek için kabloların takviyesi bizim çok önemli projelerimizden bir tanesi. Ve çalışmalarımız yoğun şekilde sürüyor'' diye konuştu.

Yaklaşık 300 milyon YTL'lik proje paketinin şu an ellerinde bulunduğunu ve bunları devamlı artıracaklarını belirten Güler, ''Türkiye'nin sadece tüketimin yoğun olduğu Marmara ve Ege bölgelerini değil, aynı zamanda İç Anadolu ve Doğu Anadolu'yu da enerji kaynakları açısından çok güçlü kılmak istiyoruz'' dedi.

-IRAK PETROL VE DOĞAL GAZI-

Hilmi Güler, Irak petrol ve doğal gazına ilişkin olarak ise Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani ile yoğun görüşmelerde bulunduklarını ifade ederek, Irak petrol ve doğal gazının yurt dışına çıkarılması için Türkiye'nin en uygun coğrafyada bulunduğunu, bundan sonra projelerin ileriye dönük olarak detaylandırılmasının söz konusu olduğunu aktardı.

Kuyuların işletilmesi için ihalelere katılmaya davet edildiklerini ve katılacaklarını söyleyen Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) ve Turkish Petroleum International Company'nin (TPIC) zaten müracaatlarını yaptığını dile getirdi.

Güler, Akkas bölgesinin doğal gazının kullanılmasının söz konusu olduğunu kaydederek, şöyle dedi:

''Bunun bir kısmının Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçişi ve bundan sonraki kısımlarda da diğer sahaların işletilmesi noktasında Türkiye Petrolleri rol almak istiyor. Bunun dışında boru hattının yapılmasıyla ilgili görüşmelerimiz oldu. Ayrıca santral ve rafineri kurulması noktasında teklifleri oldu. Bunları tabii ki sonraki görüşmelerimizde netleştireceğiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious