Bakan Günay Meclis'te CHP'li milletvekilleriyle tartıştı

Bakan Günay Meclis'te CHP'li milletvekilleriyle tartıştı.12771
  • Giriş : 01.05.2008 / 16:40:00
  • Güncelleme : 01.05.2008 / 16:58:23

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile CHP milletvekilleri arasında, Genel Kurul'da tartışma yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, gündemdışı söz alarak, İstanbul'da bugün 1 Mayıs'ı kutlamak isteyenlere karşı "faşist devlet anlayışı" uygulandığını iddia ederek, bu anlayışı kınadı.

İstanbul'un orta yerinde milletvekiline omuz atıldığını ve biber gazı sıkıldığını öne süren İnce, "İstanbul'da bugün sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Kara ve deniz ulaşımı durduruldu. 12 Eylül yönetiminin bile yapamadığını, bu hükümet yapmıştır" dedi.

"O pala bıyıklı emniyet müdürünü (Celalettin Cerrah) uyarıyorum" diyen İnce, "Gün gelecek hesap sorulacak. 'Orantılı güç kullanacağız' diyen Vali'ye de buradan orantılı zeka kullanmanın önemini hatırlatıyorum" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini verilen yanıtı da gündeme getiren İnce, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Vekili Abdullah Kocapınar'ın, soru önergesini verilecek cevabın "geçiştirilmesi" için bürokratlara talimat verdiğini iddia etti.

İnce'ye cevap Bakan Günay'dan geldi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İnce'nin gündemdışı konuşmasını hükümet adına yanıtladı.

Günay, 1 Mayıs'ın sükunet ve esenlik içinde kutlanmasının herkesin dileği olduğunu belirterek, "Bazı arkadaşlar, 1 Mayıs'ı emek bayramının ötesinde siyasi bir kargaşa çıkarmanın sebebi olarak kullanıyor" dedi.

Günay, sağduyunun egemen olmasını ve hükümetin uzattığı elin karşılık bulabilmesini temenni etti.

Türkiye'de ilk defa bir hükümetin, 1 Mayıs'ı "Emek ve Dayanışma Günü" ilanettiğini, AK Parti iktidarının bu onuru taşıyacağını anlatan Günay, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da görev yaptığı hükümetin iş başında olduğu 1978-1979'lu yıllarda Merter'de dönemin DİSK Genel Başkanı ile sendikacıların sokağa yüzüstü yatırıldığını hatırladığını söyledi.Türkiye'nin geliştiğini ifade eden Günay, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 60'ıncı hükümeti, 1 Mayıs'ı Emek ve Dayanışma Günü ilan etmiştir" dedi.

Günay,hayalinin, emekçiler ile emekçi ailelerin çocukları olan güvenlik güçlerinin aynı davulunun sesiyle halay tutabilecekleri gerçek bir emek bayramının yaşanabilmesi olduğunu belirterek, "İnşallah, herşeye rağmen yakın yıllarda bunu da birlikte yaşayacağız" dedi.

"Hoşgörüden nasibini almayan gelenek..."

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, "Kimse milletvekili olmak için ideolojisini satmadı" diye laf atınca Günay, "Hiç mi hoşgörüden nasibi olmayan bir gelenekten geliyorsunuz? Anlayamıyorum. 2002 yılında kurulmuş, sizin parlamento dışında kaldığınız bir seçimde yüzde 34 oy almış, 2007 yılında yedi düvele karşı yüzde 47 oy almış bir siyasi partiyi töhmet altında bırakmaya çalışıyorsunuz. Aynaya bakın bir kere, aynaya bakın. Halk düşmanlığıyla sosyal demokratlığı nasıl bağdaştırıyorsunuz?" dedi.

Günay sözlerine, "Milli irade karşıtlığıyla sosyal demokrasiyi nasıl bağdaştırıyorsunuz? Yunus Emre'yi anlatmak için söz almışken, çok ağır şeyler söylemeyi yakıştırmam. Herkes konuşmadan önce aynaya bakmalıdır. Sonuçta hepimiz, milletin karşısında aynaya çıkacağız. Hepimiz boyumuzun ölçüsünü alacağız" diye devam etti.

Günay, sözlerine tepki gösteren CHP'li İnce'ye, "Bana çatarak Baykal'ın gözüne gireceğine zannediyorsan, yolun açık olsun" karşılığını verdi.

Bakan Günay'a CHP'den yanıt

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın CHP'ye yönelik iddialarına cevap vermek için söz aldı.

CHP'li hiçbir milletvekilinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çöplerini karıştırmayacağını belirten Okay, "Ama CHP'nin attığı kimi çöpler Kültür Bakanlığı'ndadır. Sayın Bakan partimizle ilgili bir takım iftiralarda bulundu. Bunu ispat edemezse müfteridir" diye konuştu.

Günay'ın CHP'den DSP'ye oradan da AK Parti'ye geçtiğini anlatan Okay, "Bu tamamen kendi tercihidir. Kendini ispat etmek için eski arkadaşlarına yönelik yersiz ve densiz suçlamalarından vazgeçmelidir. Kendini ispat etmek için sağ yumruğunu havaya kaldırabilir ama CHP'ye bulaşmasın. CHP'nin iç siyasetinden söz etme hakkı yoktur" dedi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious