Bakan Günay: "Turizmde dünyada adımız geçiyor"

Bakan Günay:
  • Giriş : 11.05.2008 / 18:17:00

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin turizmde dünyada adı geçen ülkeler arasında yer almaya başladığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Günay, Nevşehir Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda turizm sektörü temsilcileriyle yaptığı toplantıda, Türkiye'ye gelen turist sayısının 2003'te 13 milyon olduğunu, geçen yıl bu sayının 23 milyonu aştığını ifade etti.

Türkiye'nin dünyada en fazla turist gelen ülkeler arasında 9'uncu ve turizm gelirleri sıralamasında 11'inci sırada yer aldığını belirten Günay, başlı başına açık hava müzesi gibi olan Türkiye'nin turist sayısının ve turizm gelirlerinin yeterli olmadığını vurguladı.

Türkiye'nin turizmde dünyada adı geçen ülkeler arasında yer almaya başladığını ifade eden Günay, şöyle konuştu:

''Ancak bu rakamlar yeterli değil. Roma veya Paris gibi merkezler tek başlarına yılda 20 milyon turist çekiyor. Biz şu an tabiatın bize bıraktıklarıyla yetiniyoruz. Bunun üstüne koyduklarımız sınırlı. Turizmdeki payımızı artırmamız için öncelikle insanımızın bilinçlenmesi gerekiyor. Türkiye'de, Dünya Miras Listesi'nde bulunan 9 yer var. Ancak buralarda yaşayan insanlar bile bunun farkında değil. Turizm sektöründeki etkinliğimizi artırmak için faaliyetlerimizi çeşitlendirmemiz gerekiyor. Deniz, kum ve güneş turizmi anlayışından vazgeçmeliyiz. Diğer değerlerimizi harekete geçirmemiz lazım.''

UNESCO Miras Listesi'nde yer alan yerlerin birçok sıkıntısı bulunduğunu ifade eden Günay, sıkıntıların çözümü için kaynağa ihtiyaç duyulduğunu, bu anlamda yeni bir kaynak oluşturulması için Maliye Bakanlığı ile görüştüklerini bildirdi.

Türkiye'nin tanıtımına büyük önem verdiklerini, genel tanıtımların yanı sıra özel ilgi alanlarına yönelik tanıtım kampanyaları düzenlediklerini anlatan Günay, en iyi tanıtımın Türkiye'ye gelen turistin ülkesine döndüğünde anlattıkları olduğunu vurguladı.

Turiste sunulan hizmetin kalitesinin artırılması gerektiğini belirten Günay, şunları kaydetti:

''Yeni Turizm Teşvik Yasası hazırladık. Burada kalitenin artırılması için yapılacakların ip uçlarını verdik. Yasaya göre, pilot bölgelerde belediye belgeli tesislerin standartlarını yükseltmelerini isteyeceğiz. Bu pilot bölgelerden biri de Kapadokya olabilir. Turist hizmet aldığı tesisin belediye veya bakanlık belgeli olup olmadığını bilmez. Aldığı hizmeti bilir. Turizmde toptan kaliteyi artırmamız lazım. Şu an Türkiye soğuk ülkelerin plajı konumunda. Deniz için gelen turistler, Türkiye'ye geldiklerini önemsemiyorlar. Kendimizi öyle tanıtmalıyız ki turistin zihninde Türkiye olumlu izler bırakmalı. O zaman marka haline gelebiliriz.''

Nevşehir Valisi Asım Hacımustafaoğlu ve Belediye Başkanı Hasan Ünver'in turizm alanında yapılan hizmetler ve sorunlar hakkında bilgi verdiği toplantıda, sektör temsilcileri de Bakan Günay'a turizmle ilgili taleplerini iletti.

Bakan Günay, toplantı sonrası Ürgüp ilçesinde süren Kayakapı Projesi ile Mustafapaşa beldesinde restorasyonu tamamlanan Sarıca Nostra Kilisesi'nde incelemelerde bulunarak, yetkililerden projeler hakkında bilgi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious